Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Ocieplanie domu. Praktyczne wskazówki

Ocieplanie domu. Praktyczne wskazówki

Branża budowlana wiosną rozkwita. W pierwszych ciepłych miesiącach roku Polacy rozpoczynają budowę domów i przeprowadzają niezbędne remonty, zwłaszcza defektów obnażonych przez srogą zimę. Teraz jest doskonały moment, by pomyśleć o termomodernizacji.

Jak pokazuje praktyka, wielu właścicieli decyduje się na ocieplenie swojego domu, gdy zaskoczą ich niskie temperatury. W takich warunkach atmosferycznych proces ocieplania jest ryzykowny, a efekt końcowy daleki od zamierzonego. Optymalne warunki do ocieplania domu to bezdeszczowa pogoda i temperatury między 5 a 25 stopni Celsjusza. Zarówno silny wiatr, jak i intensywne słońce niekorzystnie wpływają na proces układania i schnięcia zaprawy, co w efekcie obniża wytrzymałość konstrukcji.

Koszty ocieplenia istniejącego domu znacząco przewyższają te poniesione w trakcie budowy nowego obiektu. Warto jednak spojrzeć na przedsięwzięcie w kategorii inwestycji i to takiej, która szybko się zwróci dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie, a dodatkowo zapewni ochronę elewacji przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Ściany narażone są na bezpośrednie działanie procesów przenikania oraz transportu ciepła i wilgoci. Cyrkulacja ciepłego powietrza przechodzi z obszarów o wyższej temperaturze do miejsc chłodniejszych. Zimą - z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz, a latem - w przeciwnym kierunku, czyli do wnętrza budynku. Niemniej, za utratę ciepła odpowiadają nie tylko ściany.

W budownictwie jednorodzinnym przez same ściany ucieka 40% całości strat. Pozostałe 15% traci się przez wentylację, 20% przez pokrycia dachowe, 15% przez stolarkę okienno-drzwiową i 10% przez piwnice i podłogi. W budynkach zbiorowego zamieszkania rozkład strat ciepła wygląda następująco: 37% przez ściany, 24% przez stolarkę okienno-drzwiową, 6% przez dach, 30% przez wentylację i 3% przez piwnice i podłogi, wyjaśnia mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.

Mury budynku mają znaczący wpływ na ilość utraconego ciepła, bez względu na rodzaj i wielkość obiektu. Prawidłowe zabezpieczenie termiczne ścian maksymalizuje oszczędność w stratach ciepła, co ma przełożenie na spadek zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń zwłaszcza w zbliżającym się okresie zimowym. W efekcie można uzyskać dodatkowe środki finansowe, które zostałyby przeznaczone na ocieplenie budynku.

Szacuje się, że wydatki przeznaczone na izolację murów metodą ETICS (tzw. lekką - mokrą) zwracają się już po kilku latach. W tym czasie koszty związane z ogrzewaniem domu ulegają obniżeniu nawet do 30%, a to w połączeniu ze stale rosnącymi cenami nośników energii przekłada się na konkretne zyski finansowe w każdym okresie jesienno–zimowym.

Proces ocieplania budynku jest dość skomplikowany i składa się z kilku faz działania. Wskazane jest zatem wynajęcie profesjonalnej ekipy lub wykonawcy, która w pierwszej kolejności przyklei płyty styropianowe do ścian budynku oraz wykona warstwę zbrojną za pomocą siatki z włókna szklanego. Kolejnym etapem jest gruntowanie i w końcu wykonanie warstwy wierzchniej, przy zastosowaniu tynku, który wieńczy estetyczny wygląd budynku. Sprawdzonym, powszechnie stosowanym przez wielu wykonawców środkiem, który przyczynia się do poprawy izolacji starych i nowych obiektów jest zastosowanie bezspoinowego systemu ocieplania ścian - ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems). Charakterystyczne dla tej metody jest zastosowanie zaprawy klejącej w celu zamocowania do ściany budynku zabezpieczenia termicznego (styropianu lub wełny mineralnej). Następnie należy wykonać warstwę zbrojną za pomocą siatki z włókna szklanego, a na końcu nałożyć tynk dekoracyjny.

Tak ocieplone budynki charakteryzują się zredukowanym zapotrzebowaniem na zużycie energii, niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, poprawionym komfortem cieplnym oraz estetycznym i trwałym wyglądem zewnętrznym budynku, dodaje mgr inż. Tomasz Zembrowski. Dodatkowo, docieplenie ścian zmniejsza ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, czyli przyczynia się do poprawy stanu środowiska.

źródło i zdjęcia: Ceresit