Widok na ciepły dom

Widok na ciepły dom

Szczelne okna - to pierwszy krok do odpowiedniej temperatury w domu, zarówno latem, jak i zimą. Przez okna ulatnia się ponad 20% ciepła, dlatego montując stolarkę z korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła możemy prawie całkowicie wyeliminować te straty energii. Wybór odpowiednich okien to pierwszy krok do ciepłego domu - drugi to profesjonalny montaż bez błędów.

Stale rosnące koszty energii w połączeniu z niekorzystnymi parametrami okien prowadzą do wysokich rachunków za ogrzewanie i powodują brak poczucia komfortu termicznego mieszkańców domu. Aby temu zapobiec, warto kierować się przy wyborze okien pewnymi kryteriami - przede wszystkim współczynnikiem przenikania ciepła, jaki oferuje producent okien. Obecnie najkorzystniej wybierać te spełniające standardy domów energooszczędnych, na które można uzyskać dofinansowanie NF15, NF40.

Ciepło, cieplej… najcieplej

Standardowy dla okien współczynnik przenika ciepła to ok. 1,2 W/m2K - na rynku można jednak znaleźć okna o wartości sięgającej nawet 0,78 W/m2K.

Architekci i wykonawcy szczególnie doceniają takie okna, przede wszystkim za energooszczędność, jaką pozwalają uzyskać. Takim korzystnym rozwiązaniem może być choćby drewniane okno RotoQ. Dzięki zamontowanemu fabrycznie termo-blokowi WD od zewnątrz (Q Plus) i wysokiej jakości szkleniom termoizolacyjnym, współczynnik przenikania ciepła dla tych okien wynosi 0,78 W/m2K, podpowiada Paweł Hryniewicz, Product Manager marki Roto.

Termo-blok WD to unikalny, fabrycznie montowany system izolacji termicznej okna dachowego wprowadzony przez markę Roto na rynek w odpowiedzi na stale rosnące koszty energii. Wykonany z estetycznego polipropylenu lub polietylenu, odpornego na promieniowanie UV i proces utleniana stanowi odpowiedź na coraz wyższe standardy, stawiane domom pasywnym i energooszczędnym oraz indywidualne potrzeby klienta.

Poprawny montaż - ciepły montaż

Dokładność i jakość wykonywanych prac ma znaczący wpływ na eliminowanie mostków termicznych. Tradycyjne metody nierzadko prowadzą do ich powstawania, a to skutkuje "uciekaniem" ciepła - krótko mówiąc, zwiększeniem wydatków na energię, ale także zawilgoceniem izolacji oraz pojawieniem się szkodliwego dla zdrowia zagrzybienia. Rozwiązaniem jest tzw. "ciepły montaż", polegający m.in. na bardzo dokładniej izolacji ramy na całej jej powierzchni zewnętrznej oraz poniżej linii okna w miejscu styku obróbki wewnątrzokiennej z izolacją dachu. Istotne jest także zastosowanie szczelnej paroizolacji zapobiegającej przenikaniu wilgoci z wewnątrz pomieszczenia do termoizolacji dachu.

źródło i zdjęcie: Roto