Co pomoże nam zaoszczędzić energię w domu?

Co pomoże nam zaoszczędzić energię w domu?

Oszczędzanie energii staje się coraz bardziej powszechne. Inwestor budujący dom zwraca uwagę nie tylko na jego cenę, lokalizację czy powierzchnię, lecz także na czynniki, które później będą się przekładać na ekonomiczne i ekologiczne życie.

Wybór technologii

Wszystko zaczyna się na etapie projektu obiektu, przy wyborze technologii decydującej o przyszłej energooszczędności. Warto np. przyjrzeć się metodzie budownictwa skandynawskiego, w której domy z prefabrykatów powstają zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Gotowe ściany takiej konstrukcji mają już w sobie odpowiednią termoizolację, co oszczędza czas i pieniądze, które trzeba byłoby wydać na dodatkowe ocieplenie elewacji. Obok technologii budowy, równie ważną kwestią jest sposób ogrzewania i dostarczania energii do budynku. O ile, w przypadku mieszkania często jesteśmy zmuszeni do przyjęcia warunków dewelopera, o tyle - we własnym domu dbamy o to sami. Zdecydujmy się więc na ekonomiczne rozwiązania. A do takich należą m.in. systemy fotowoltaiczne, które, najprościej mówiąc, zamieniają energię słoneczną na prąd. Jego nadmiar może być odsprzedawany do sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu inwestycja ma szansę zwrócić się w ciągu kilku lat. Warto wymienić tutaj również inne innowacyjne rozwiązania, jak np.: rekuperatory (zapewniają wymianę powietrza z odzyskiem ciepła) czy ogrzewanie podczerwienią.

Wybór materiałów energooszczędnych

Drobiazgowość to cecha, która okazuje się przydatna, gdy poszukujemy energooszczędnych materiałów budowlanych. Przy ich doborze musimy bowiem zwracać uwagę na wiele aspektów, takich jak np.: technologia, rodzaj, jakość czy parametry. Weźmy tutaj pod lupę systemy izolacyjne oparte na styropianie - tu każdy element powinien być odpowiednio dobrany do drugiego, a same płyty styropianowe muszą wyróżniać się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (np. - λD ≤ 0,031 W/mK). To wszystko zagwarantuje wysoką ochronę przed utratą ciepła z domu. Inną, niezwykle ważną sprawą jest tzw. stolarka otworowa. Nieprawidłowy montaż i słaba jakość materiałów, mogą stać się powodem wysokich rachunków za ogrzewanie. Należy pamiętać, że właściwie zabezpieczone powinny być wszystkie przestrzenie, także poddasze.

Przy zakupie energooszczędnych okien dachowych, pytajmy o parametr przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Dobrze, jeżeli będzie on na poziomie mniejszym lub równym 1 W/m2K, radzi Marcin Demski z firmy OKPOL. Taki współczynnik łatwo osiągnąć w przypadku okien trzyszybowych, dlatego właśnie na nie warto zwrócić uwagę, dodaje.

Oszczędzanie na co dzień

Oszczędzanie energii korzystnie wpływa nie tylko na nasz portfel, ale również na środowisko naturalne. Nie traktujmy go zatem jako niewdzięcznego obowiązku, ale jako część naszego stylu życia "eko". Wybudowanie domu to tylko początek drogi, dalej jest codzienna nauka - segregowanie śmieci, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy łapanie deszczówki do podlewania kwiatów i wiele innych. Nie jesteśmy sami, na szczęście z pomocą przychodzą nam nowe technologie, które pomagają w oszczędzaniu energii: ładowarki do telefonów komórkowych wyposażone w panele PV czy specjalne wtyczki do gniazdek, wyłączające po pewnym czasie wybrane przez nas urządzania elektryczne. Oszczędzanie to także dawanie zniszczonym rzeczom drugiego życia. Zacznijmy od drobnych prac, takich jak np. zrobienie ze zużytych słoików lampionów na świece. Ich tworzenie może się stać świetną zabawą dla domowników. Wprowadzenie w życie "trybu eko" z pewnością przyniesie wszystkim wiele dobrej energii.

źródło i zdjęcie: Okpol