Kształtki styropianowe. Zastosowanie i zalety
Ściany z kształtek styropianowych wypełnianych po ułożeniu betonem są do nich pod wieloma względami dość podobne. Tutaj również mamy warstwę nośną - rdzeń ze zbrojonego betonu - i ocieplenie ze styropianu. Przy czym technologia wznoszenia takiej konstrukcji jest inna niż tradycyjne murowanie.
Kształtki styropianowe przypominają dziecięce klocki. Układa się je, wykorzystując odpowiednio wyprofilowane zamki. Następnie, zgodnie z projektem, w puste przestrzenie wewnątrz kształtek wkłada się zbrojenie stalowe i wypełnia całość mieszanką betonową. W efekcie otrzymujemy solidny żelbetowy rdzeń grubości 15 cm, grubą izolację cieplną od strony zewnętrznej i cienką warstwę styropianu od strony zewnętrznej.
Wewnątrz można wykończyć ściany, przyklejając płyty gipsowo-kartonowe albo nakładając tynk gipsowy. Od zewnątrz zaś formuje się tynk cienkowarstwowy na siatce zatopionej w zaprawie klejowej. Ta warstwa nie różni się pod względem wykonawczym od najpopularniejszej w kraju metody nakładania tynku na ściany ocieplone płytami styropianowymi.
Zaletą kształtek styropianowych jest łatwość i szybkość wznoszenia ścian - elementy są dość duże, ale za to lekkie i składa się je niczym klocki Lego. Gotowa ściana, przy porównywalnej izolacyjności, jest przy tym cieńsza od tradycyjnej murowanej.
opr.: Jarosław Antkiewicz