Buduj i remontuj energooszczędnie. Wybierz stolarkę aluminiową

Buduj i remontuj energooszczędnie. Wybierz stolarkę aluminiową

Podczas budowy lub remontu domu jedną z istotnych kwestii jest wybór odpowiedniej stolarki otworowej. Przy podejmowaniu takiej decyzji  warto zwrócić uwagę nie tylko na jej walory estetyczne, ale także na właściwości użytkowe. Okna, drzwi czy bramy garażowe  powinny  być trwałe oraz zapewniać izolacyjność cieplną zgodną z obecnymi, a nawet przyszłymi wymogami ustawowymi. Wszystkie te cechy łączy w sobie aluminium, co sprawia, że staje się ono coraz popularniejszym tworzywem, wykorzystywanym także w domach jednorodzinnych.

Przy projektowaniu i budowie domu energooszczędnego trzeba wziąć pod uwagę różne kwestie, m. in. wybór efektywnego systemu grzewczego i wentylacyjnego czy odpowiednie usytuowanie budynku na działce. Nowoczesne domy są otwarte na przestrzeń, a duże przeszklenia stwarzają konieczność zastosowania stolarki otworowej o wysokich parametrach. Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w okna i drzwi wykonane z aluminium, które gwarantują wysoką energooszczędność, zmniejszając tym samym wydatki na ogrzewanie. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości szkła selektywnego okna tego rodzaju skutecznie ograniczają także nadmierne nagrzewanie się budynków latem.

Odporność i bezpieczeństwo na lata

Od wyboru materiałów wykończeniowych zależy jakość całej inwestycji. Aluminium jako surowiec zapewnia przede wszystkim walory estetyczne, trwałość i bezpieczeństwo. Stolarka otworowa wykonana z aluminium jest niezwykle wytrzymała, a także odporna na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Niższa waga profili w mniejszym stopniu obciąża zastosowane okucia, co pozwala na wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach oraz znacząco wpływa na żywotność i bezpieczeństwo gotowych wyrobów. Drzwi i bramy wykonane z aluminium to skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe w klasie od RC1 do RC4 oraz doskonała izolacja cieplna. Dla oferowanego przez DAKO systemu DA-90Thermo współczynnik przenikania ciepła dla okien o  wymiarach referencyjnych 1230 mm x 1480 mm wynosi jedynie 0.80 W/m2K, co czyni z nich idealny komponent domów energooszczędnych, mówi Paweł Chemperek, ekspert DAKO, producenta drzwi, okien, bram garażowych i rolet.

Ciepłe wnętrze i ochrona przed hałasem

Właściwości użytkowe aluminium mają także znaczący wpływ na ograniczanie strat ciepła. Wysoka sztywność profili oraz odpowiednio dobrane okucia zapobiegają przewiewom oraz umożliwiają utrzymanie stałej temperatury wewnątrz domu. Aluminiowe okna i drzwi pozwalają także podnieść standard energetyczny budynku. Oprócz oczywistych korzyści finansowych, przyczyniają się także do dbania o środowisko naturalne.

Profile okienne stworzone z tego materiału wyróżniają się wysoką energooszczędnością. Pozwalają ograniczyć wydatki na energię nawet o 50%. Dodatkowo okna i drzwi z wysokiej jakości aluminium znacznie ograniczają hałas z zewnątrz, gwarantując spokój domownikom Warto pamiętać, że równie ważny, co sam produkt, jest prawidłowo przeprowadzony montaż, który gwarantuje szczelność i wyklucza powstawanie mostków cieplnych, dodaje ekspert DAKO.

Nowatorskie wzornictwo

Dbając o energooszczędność, nie trzeba jednak rezygnować z estetyki. Wykorzystanie aluminium pozwala realizować między innymi duże przeszklenia, złożone konstrukcje i okna o różnych kształtach. Smukłe, lekkie profile sprawiają, że powierzchnia szyby jest większa, a do wnętrza pomieszczeń dociera więcej światła słonecznego. Wytrzymałość tego materiału umożliwia zrealizowanie najbardziej wyszukanych projektów architektonicznych, a dodatkowym atutem jest jego nowoczesna estetyka. W produktach z tego materiału z łatwością ukryć można elementy uzupełniające, takie jak zamki czy zawiasy, dzięki czemu mają one jednolity wygląd. Aluminium pozwala na  dopasowanie wyglądu stolarki do różnorodnych gustów lub np. do innych elementów domu, takich jak blachodachówka czy rynny. Możliwości kolorystyczne wykończenia aluminium są praktycznie nieograniczone. Oprócz standardowego lakierowania można zastosować także malowanie ze strukturą. Wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie okien mogą mieć inny kolor, dopasowany do wnętrza i elewacji domu.

źródło i zdjęcie: DAKO

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT