Najlepsza pora na termomodernizację

Najlepsza pora na termomodernizację

Wakacje to idealny moment na wszelkiego typu prace budowlano-remontowe, w tym najbardziej opłacalne ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Prawidłowo wykonana izolacja cieplna domu jednorodzinnego gwarantuje oszczędność energii liczoną nawet w tysiącach złotych rocznie. Termomodernizacja to również świetna okazja do wizualnego odnowienia elewacji  budynku.

Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii nawet o ponad połowę. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. W standardowym, dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym tylko jeden okres grzewczy, to co najmniej kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu, dlatego jest to tak popularna i niezwykle opłacalna inwestycja. Termomodernizację trzeba właściwie zaplanować, by podczas jej wykonania nie popełnić błędów. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Jakość materiałów do izolacji budynku

Aby termomodernizacja przyniosła oczekiwane oszczędności energii niezwykle ważne jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość materiału do izolacji. Od lat najpopularniejszym izolatorem w ocieplaniu metodą ETICS jest styropian.

Styropian jest materiałem bardzo ekonomicznym, dodatkowo jest lekki, wytrzymały i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Praca z nim jest szybka i łatwa, a co za tym idzie znacznie mniej kosztowna niż w przypadku innych izolatorów, mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

Ważne, aby produkty izolacyjne były wysokiej jakości i spełniały deklarowane przez producenta parametry. Kupując materiały izolacyjne wybierajmy zawsze te sprawdzone, najlepiej posiadające rekomendacje znanych, prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych, np. Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).

Projekt termomodernizacji, grubość i lambda styropianu

Zasada ocieplania budynków jest prosta, najlepiej wykonać termomodernizację jak najgrubszą warstwą styropianu, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła lambda (im niższa wartość tego współczynnika, tym styropian lepiej izoluje). Na przykład 15 cm warstwa styropianu Gold Fasada Termo Organiki o lambdzie 0,038 W/(m/K) chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów. Przed planowanym ociepleniem domu, warto by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt termomodernizacji. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to obowiązkowe i jeśli mamy choćby podstawową wiedzę budowlaną, możemy tego typu projekt wykonać samodzielnie. Podczas przygotowywania planu termomodernizacji możemy skorzystać z rożnego rodzaju specjalnych programów obliczeniowych. Termo Organika udostępniła na swojej stronie internetowej bezpłatny program, który w przyjazny i intuicyjny sposób wyliczy jakiej grubości materiał termoizolacyjny, o określonej lambdzie zastosować do ocieplenia budynku.

Kompletny System Ociepleń - gwarancją jakości

Oprócz płyt styropianowych, do przeprowadzenia termomodernizacji potrzebujemy innych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej, jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta i mają rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego preparat gruntujący. To samo dotyczy klejów, którymi przyklejamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojącej. Każdy system ociepleń musi mieć krajową aprobatę techniczną lub europejska ocenę techniczną, w której są wymienione wszystkie składniki systemu.

Kolorowy zawrót głowy - elewacja marzeń

Warto pamiętać, że elewacja to nie tylko ściany, ale również barwa przyziemia (cokołu), jak i elementy dekoracyjne (np. bonie). Dlatego dobierając kolor elewacji przydatny może być tzw. wizualizer kolorów, który służy do przygotowania symulacji kolorystycznej elewacji budynku. Wizualizer jest dostępny, np. na stronie www.termoorganika.pl. Elewację zaizolowaną styropianem można wykończyć tynkiem mineralnym, akrylowym, polikrzemianowym i najbardziej zalecanym tynkiem silikonowym. Dobierając rodzaj tynku należy zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry, ale również na rodzaj i właściwości podłoża. Należy pamiętać, by na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy dobry tynk, w celu odnowienia, możemy łatwo myć pod niewielkim ciśnieniem lub malować farbami elewacyjnymi.

Jak dobrze ocieplić dom?

Ocieplanie domu nie należy do zbyt skomplikowanych robót budowlanych, niestety wielu wykonawców nadal popełnia podstawowe błędy. Przestawiamy zbiór żelaznych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas ocieplania ścian i które będą pomocne przy nadzorze ekipy budowlanej.

 • Projekt ocieplenia - tak, jak przy każdym remoncie oraz fachowej robocie budowlanej powinniśmy dysponować jego projektem.
 • Wyrównanie powierzchni izolowanych ścian i oczyszczenie podłoża - zapewnia łatwy i trwały montaż płyt.
 • Stosowanie kompletnego systemu - mówiąc obrazowo: zamiast składaka, w którym komponenty pochodzą od różnych wytwórców i nie zawsze są do siebie dopasowane, lepiej wybrać kompletny system zestrojony w każdym calu i rekomendowany przez uznanego producenta, gwarantujący pewną i długotrwałą izolację.
 • Właściwe nakładanie kleju - klej zawsze rozprowadzamy wzdłuż krawędzi płyty izolacyjnej tworząc swoistą klejową ramkę. W jej środku umieszczamy co najmniej trzy równomierne "placki” (tzw. metoda obwodowo-punktowa).
 • Przyklejanie na mijankę - płyty powinny być układane na tzw. mijankę, z przesunięciem pionowych krawędzi o połowę długości płyty.
 • Szlifowanie warstwy ociepleniowej - pominięcie tego elementu często powoduje, że elewacja jest nierówna.
 • Wypełnianie szczelin pomiędzy płytami izolacyjnymi - szczeliny pomiędzy płytami wypełniamy pianą poliuretanową, zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych.
 • Prawidłowo ułożona siatka - kolejne fragmenty siatki z włókna szklanego (uwaga: nie należy stosować siatek z tworzywa sztucznego) zawsze muszą na siebie zachodzić co najmniej na 10 cm.
 • Poprawne ocieplenie ościeży - gwarantuje uniknięcie mostków termicznych.
 • Jakość materiałów izolacyjnych - wybierajmy materiały markowe, najlepiej posiadające rekomendacje i certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej.
 • Profesjonalni wykonawcy - korzystajmy z poleconej ekipy wykonawczej.

źródło i zdjęcie: Termo Organika