W zdrowym domu, zdrowy duch

W zdrowym domu, zdrowy duch

Budując dom na lata, Polacy w jednej kwestii są jednomyślni - zdrowie własne i ich rodziny stanowi wartość, na której nie powinno się oszczędzać. Nie mają jednak pełnej świadomości wpływu materiałów, z których dom jest zbudowany na ich samopoczucie. Jako czynniki najkorzystniejsze dla komfortu mieszkańców wymieniają przede wszystkim odpowiednią jakość powietrza, termoregulację pomieszczeń i trwałość materiałów - wynika z badania Kantar MillwardBrown na zlecenie Wienerberger.

Jak wynika z badania Polacy poszukują komfortu w domu, który interpretują jako połączenie wygody, funkcjonalności, bezpieczeństwa z i zdrowia ich bliskich. Stąd znakomita większość respondentów stawia na naturalne i niezawodne materiały budowlane. Wszystkim ankietowanym zależy również, by we własnych czterech ścianach „dobrze się oddychało”, więc jakość powietrza znajduje się najwyżej na liście cech, które są pożądane w polskich domach.

Aż 94% badanych uważa, że największy wpływ na nasze dobre samopoczucie w domu ma odpowiednia termoregulacja pomieszczeń, a 93% respondentów wskazało także na brak wilgoci technologicznej w materiale. Te oczekiwania wobec materiałów budowlanych spełniają poryzowane pustaki ceramiczne Porotherm (w badaniu ceramika zajmuje wśród materiałów konstrukcyjnych pierwsze miejsce, z przewagą ponad 20% nad kolejnymi pozycjami) i przy tym są rozwiązaniem nowoczesnym, zdrowym i ekologicznym.

Ceramika to materiał, który ma najniższą wilgotność spośród innych wyrobów ściennych. Wypalanie w temperaturze sięgającej prawie 1000° C, sprawia, że materiał jest suchy i tym samym niestwarzający warunków do rozwoju bakterii, grzybów czy innych szkodliwych mikroorganizmów. To z kolei znacząco ogranicza występowanie alergenów w domowym powietrzu, zmniejszając ryzyko wystąpienia alergii czy chorób układu oddechowego. Ściany zbudowane z pustaków Porotherm doskonale akumulują ciepło, oddając je bardzo powoli, gdy temperatura na zewnątrz spada. Zapewniają także swobodny przepływ pary wodnej, co uniemożliwiając skraplanie i gromadzenie się wilgoci, chroni dodatkowo przed stratami ciepła. Taka naturalna klimatyzacja może być porównana do oddychania ścian, co zapewnia zdrowy mikroklimat w domu poprawiając również wydajność energetyczną całej konstrukcji.

Pewność, że dom zbudowany jest z bezpiecznych i trwałych materiałów ograniczających potrzebę remontów pozytywnie wpływa na samopoczucie Polaków. Czujemy się bezpiecznie, mając świadomość, że dom może służyć nam przez lata i dlatego też deklarując kryteria wyboru materiałów konstrukcyjnych, respondenci wskazywali ich trwałość wśród cech najkorzystniej wpływających na komfort zamieszkania.

źródło i zdjęcie: Wienerberger