Najlepsze szyby do okien. Jaki pakiet szybowy wybrać?

Najlepsze szyby do okien. Jaki pakiet szybowy wybrać?

O właściwościach okna jako całości przesądza kilka czynników. Między innymi techniki i materiały użyte do zabezpieczenia trwałości okna, grubość profilu, jakość okuć oraz właściwości zastosowanego pakietu szybowego. W jaki sposób dobrze dobrane szyby mogą poprawić nasz komfort i jaki pakiet wybrać, aby poprawić bilans energetyczny budynku?

Parametry szyb

Istnieją cztery bardzo istotne współczynniki, opisujące właściwości pakietów szybowych: współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g), przepuszczalności światła (Lt), przenikania ciepła (Ug) i izolacji akustycznej (Rw). Trzy pierwsze wpływają na to, na ile energooszczędne (a więc i ekologiczne, bo ograniczające straty energii) będą okna. Czwarty dotyczy ochrony przed hałasem.

Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej opisuje, jaki procent energii słonecznej padającej przez szybę, przedostaje się przez tę szybę do pomieszczenia. Im wyższa jest wartość procentowa tego wskaźnika, tym więcej energii dostanie się do domu – a tym samym energia słoneczna dodatkowo dogrzeje pomieszczenie. Przykładowo, jeśli wartość współczynnika g wynosi 50%, to oznacza to, że przez szybę do wnętrza przedostanie się połowa padającej na nią energii. Szyby o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej chętnie wykorzystywane są w domach pasywnych. Instalacja takich szyb w oknach wyeksponowanych na południe pozwala bowiem zimą poprawić bilans energetyczny domu.

Współczynnik przepuszczalności światła informuje o tym, jaka ilość światła dostanie się do pomieszczenia przez okno. Jego wartość podobnie jak w przypadku g opisywana jest w procentach. Im wyższa będzie jego wartość procentowa, tym więcej światła dostanie się do wnętrza domu - i tym jaśniejsze będzie pomieszczenie. Współczynnik przepuszczalności światła zazwyczaj jest wyższy niż współczynnik przepuszczalności energii słonecznej.

Współczynnik przenikania ciepła Ug opisuje ilość ciepła, jaka w ciągu godziny przeniknie przez metr kwadratowy szyby przy jednostopniowej różnicy temperatury po obu jej stronach. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma szyba i ucieka przez nią mniej ciepła. Współczynnik Ug wraz z współczynnikiem Uf (czyli współczynnikiem przenikania ciepła określonym dla ramy okna) wpływają na współczynnik Uw - czyli całkowity współczynnik przenikania ciepła, określony dla całego okna. Okna o niskim Uw sprawiają, że w zimie ucieka przez nie mniej ciepła, co pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. Latem zaś ograniczają przenikanie gorąca z zewnątrz, dzięki czemu w domu jest chłodniej.

Współczynnik izolacji akustycznej dostarcza informacji na temat tego, na ile skutecznie szyba zatrzymuje dźwięki. Im jego wartość jest wyższa – tym lepszą izolację akustyczną wnętrza zapewnia pakiet szybowy.

O właściwościach pakietu szybowego decyduje w dużej mierze ilość oraz rodzaj zastosowanych w nim szyb. Obecnie w domach najczęściej montowane są okna z pakietami trzyszybowymi, oferujące lepszą termoizolację niż pakiety dwuszybowe. Osoby, którym szczególnie zależy na energooszczędności, mogą rozważyć również wybór pakietu czteroszybowego.

 

 

Dobór okien i szyb o odpowiednich współczynnikach względem stron świata

Projektowanie domów tak, by ograniczać straty ciepła, to jeden z najmodniejszych trendów w nowoczesnej architekturze. Dobranie odpowiednich szyb do okien o ekspozycji na konkretną stronę świata, może pomóc oszczędzić energię.

W pomieszczeniach, w których okna wychodzą na północ, ilość światła naturalnego jest niezbyt duża i utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały dzień. Słońce nie świeci tutaj bezpośrednio w okna i nie dogrzewa wnętrza. Ze względu na to, do okien osadzonych w elewacji północnej najlepiej wybrać szyby o dobrym (niskim) współczynniku przenikalności cieplnej, które pozwolą ograniczyć straty ciepła.

Znacznie lepiej nasłonecznione są pomieszczenia wychodzące na południe. Południowa ekspozycja okien jest szczególnie korzystna zimą: promienie nisko stojącego słońca w godzinach popołudniowych padają bezpośrednio na szyby, dogrzewając pomieszczenie. Do okien zamontowanych w elewacji południowej warto więc wybrać szyby o wysokim poziomie przepuszczalności energii słonecznej. Będą one pozyskiwać biernie energię słoneczną i podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Ważne jest jednak, aby w oknach wychodzących na południe zamontować rolety lub inne osłony, które latem pozwolą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie pokoi. Dobrze mogą sprawdzić się rolety zewnętrzne, które odbijają promienie słońca i zmniejszają nagrzewanie wnętrz albo rolety dzień/noc, umożliwiające kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia.

W przypadku okien wychodzących na zachód, na które słońce pada przede wszystkim w godzinach wieczornych duża ilość słońca może być uciążliwa (zwłaszcza latem) i przeszkadzać domownikom lub doprowadzać do nadmiernego nagrzania pomieszczenia. Do okien wychodzących na zachód warto więc wybrać pakiet szybowy o dobrych parametrach termoizolacyjnych, niekoniecznie z wysokim stopniem przepuszczalności światła. Problem nadmiaru światła rażącego mieszkańców domu w godzinach rannych również może pojawić się w przypadku okien wychodzących na wschód - warto więc wziąć pod uwagę wyposażenie okien znajdujących się na elewacjach wschodnich i zachodnich w odpowiednie osłony okienne.

Szyby energooszczędne, bezpieczne, antywłamaniowe i chroniące przed hałasem

Czego możemy oczekiwać od szyb, w które wyposażone są nasze okna? Przede wszystkim maksymalnej energooszczędności, zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz jak najlepszej ochrony przed hałasem. Znajdziemy je w ofercie renomowanych producentów, m. in. firmy DAKO, producenta wysokiej jakości okien.

Szyby energooszczędne to szyby o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Jeśli zależy nam na maksymalnej termoizolacji, starajmy się wybrać pakiet szybowy o Ug = 0,5 lub niższym.

Szybami bezpiecznymi nazywamy natomiast szyby, które w przypadku rozbicia, nie stworzą ryzyka pokaleczenia osób czy zwierząt, znajdujących się w pobliżu okna. Najczęściej albo rozpadają się one na nieostre odłamki, albo, dzięki zastosowaniu specjalnej foli nawet po pęknięciu nie rozsypują się na kawałki
Domowników przed hałasem mogą chronić szyby o dobrym, wysokim współczynniku izolacji akustycznej. Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed hałasem, najlepiej wybierać pakiety szybowe, które mają współczynnik izolacji akustycznej równy bądź wyższy 39dB.

Poszukując szyb utrudniających włamanie, powinniśmy z kolei wybierać takie, które posiadają odpowiednią klasę bezpieczeństwa - najlepiej min. P3. Klasa bezpieczeństwa informuje o tym, jak odporne na uszkodzenia są szyby i oznacza się ją literą P oraz wartościami od 1 do 8. Szyby w klasie bezpieczeństwa P3 lub P4 mogą utrudnić włamanie, a czas potrzebny na ich pokonanie jest porównywalny do czasu, jakiego wymagałoby sforsowanie krat z drutu stalowego o średnicy 10 milimetrów. P5 i P6 mają wytrzymałość porównywalną do krat stalowych. Pakiety szybowe o klasie bezpieczeństwa P7 lub P8 wytrzymają nawet liczne uderzenia ostrym narzędziem. Możliwe są także oznaczenia literą S - które opisują szyby w klasie najwyższego bezpieczeństwa- szyby kuloodporne - bardzo rzadko wybierane do indywidualnych inwestycji. Szyby utrudniające włamanie warto wybierać szczególnie do domów oraz mieszkań położonych na parterze.

 

 

Oczywiście wcale nie musimy wybierać tylko jednej, konkretnej właściwości - bez problemu możemy skonfigurować pakiet szybowy tak, by był jednocześnie energooszczędny, bezpieczny i zapewniał skuteczną ochronę przed hałasem.

Najlepszy pakiet szybowy, to taki, który najlepiej odpowiada na potrzeby domowników. Wybierając szyby powinniśmy więc rozważyć przede wszystkim, jakie są nasze wymagania i wziąć pod uwagę takie czynniki, jak ekspozycja na konkretną stronę świata okien, poziom hałasu w okolicy czy piętro, na którym mają być zamontowane okna.

źródło i zdjęcia: DAKO