Jakie wybrać drzwi?

Przy wyborze drzwi nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najtańsza stolarka zwykle oznacza gorszą jakość, a oszczędzanie na jakości rzadko się opłaca.

Drzwi ciepłe

Podobnie jak okna, także drzwi zewnętrzne powinny mieć możliwie niski współczynnik przenikania ciepła U - wg przepisów nie powinien on przekraczać wartości 2,6 W/(m2?K).

Współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych:

  • drzwi z PVC - ocieplone wkładką termoizolacyjną - U = 1,3-2,5 W/(m2?K),
  • drzwi drewniane - ocieplone styropianem - U = 1,2-2 W/(m2?K),
  • drzwi aluminiowe - ocieplone pianką lub wełną mineralną - U = 1,1 W/(m2?K).

Drzwi bezpieczne

Za najbezpieczniejsze uważa się drzwi antywłamaniowe, czyli takie, których skrzydła, ościeżnica i zamek zapewniają odporność na wyważenie, wyłamanie i inne próby sforsowania przez co najmniej 20 minut. Muszą mieć certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów klasy C (wydaje go Instytut Mechaniki Precyzyjnej) oraz skrzydła montowane (na specjalnych wzmocnionych zawiasach) do stalowych ościeżnic mocno osadzonych w murze.

W drzwiach antywłamaniowych stosuje się przeważnie jeden zamek. Drzwi klasy A i B są wzmocnione blachą stalową, ale nie są drzwiami antywłamaniowymi.

Uwaga! Jeśli kupimy drzwi antywłamaniowe, możemy uzyskać ulgę ubezpieczeniową, pod warunkiem jednak, że montaż drzwi przeprowadzi autoryzowany
przedstawiciel. W przeciwnym razie można stracić i gwarancję, i ulgę.

Drzwi ciche

Przed wnikaniem do wnętrza domu uciążliwych hałasów warto się chronić przez zastosowanie dźwiękoszczelnej stolarki, w tym drzwi o podwyższonej
izolacji akustycznej. Izolacją tłumiącą dźwięki jest zazwyczaj styropian lub pianka poliuretanowa.

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw drzwi:

  • drewnianych - 27-36 dB,
  • z PVC, z panelami wygłuszającymi - Rw - 47 dB.

opr.: Redakcja