Na co zwrócić uwagę w projekcie domu energooszczędnego?

Projekt domu energooszczędnego musi zawierać ściśle określone parametry energetyczne.

Izolacje termiczne przegród zewnętrznych. Powinny być ciągłe i mieć stałą grubość.

Osadzenie stolarki. Wszystkie okna i drzwi muszą być umieszczone w warstwie termoizolacji, a nie na krawędzi muru nośnego. W nielicznych ścianach jednowarstwowych spełniających wysokie wymagania termiczne stolarkę mocuje się w środku grubości przegrody.

Kształt bryły domu. Im bryła budynku w projekcie domu energooszczędnego jest bardziej rozłożysty i im wymyślniejsza jest jego forma, tym mniejsza szansa na energooszczędność.

Balkony połączone ze stropem, taras nad pomieszczeniem ogrzewanym, lukarny. W takich miejscach tworzą się mostki cieplne, przez które ucieka ciepło. Nawet przez dodatkowe ocieplenie takich miejsc nie udaje się całkowicie wyeliminować mostków cieplnych.

Przewody wentylacji grawitacyjnej. Jeśli w projekcie są zaznaczone takie przewody, oprócz przewodów wentylacyjnych do kotłowni i okapu kuchennego, takiego projektu nie można uznać za projekt domu energooszczędnego.

Jeśli projekt, czy katalogowy, czy też przygotowany na indywidualne zamówienie ma choć trzy z wymienionych mankamentów, lepiej według niego nie budować. Zwarta bryła domu energooszczędnego na planie prostokąta, prosty, dwuspadowy dach, brak lukarn i balkonów to nie tylko wymóg energooszczędnej eksploatacji, ale też oszczędne koszty budowy

opr.: Redakcja