Ekologiczny materiał na ściany

Ekologiczny materiał na ściany

Ekologiczny trend na dobre zagościł w świadomości Polaków. Nikt już nie ma wątpliwości, że to, co naturalne, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a wykorzystywanie odnawialnych surowców przyczynia się do ochrony planety przed degradacją. O tej prostej zasadzie pamiętajmy również podczas wyboru elementów do wznoszenia murów. Materiał z którego zdecydujemy się wybudować nasz dom, ma znaczący wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i na otaczające nas środowisko.

Zakup działki pod budowę, znalezienie odpowiedniego projektu domu energooszczędnego, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i wreszcie wybranie interesującego nas materiału do wznoszenia ścian to pierwsze kroki, jakie musimy postawić na drodze prowadzącej do powstania budynku. Przy wyborze materiałów do wznoszenia ścian warto kierować się zasadą zbiorowego interesu. Budulec, z którego powstaną mury powinien być przyjazny zarówno nam samym, jak i całemu środowisku.

Co ma wspólnego beton komórkowy z ekologią?

Bardzo wiele. Ponieważ ściany naszego domu otaczają nas przez większą część życia, powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość. Mury wzniesione z materiału budowlanego produkowanego wyłącznie z naturalnych surowców to nie tylko ukłon w stronę ekologii, lecz również - wyraz rozsądnego podejścia do kwestii zdrowotnych.

W skład betonu komórkowego Termalica, uznawanego za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów ściennych, wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda. Po połączeniu wszystkich tych składników powstaje mieszanka, która dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w specjalnym zbiorniku - autoklawie. Stosowane surowce nadają bloczkom Termalica biały kolor świadczący o braku dodatków szarych popiołów poprodukcyjnych.

Ponieważ elementy z betonu komórkowego nie podlegają wysokotemperaturowej obróbce i nie są wypalane, charakteryzują się najmniejszym wskaźnikiem jonizującego promieniowania gamma.

Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet?, mówi, że w porównaniu do innego popularnego materiału do wznoszenia ścian - pustaków ceramicznych - bloczki z betonu komórkowego Termalica wykazują prawie trzykrotnie mniejszą promieniotwórczość. Nie każdy rodzaj betonu komórkowego może poszczycić się tak dobrymi wynikami. Pustaki szare, a więc zawierające domieszki lotnych popiołów, charakteryzują się wyższym niż białe bloczki wskaźnikiem promieniowania.

Liczne badania dowodzą, że beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów do wznoszenia ścian. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej budulca, dom z Termaliki wymaga mniejszego zużycia energii grzewczej niż budynek wykonany z innego materiału. Wybierając beton komórkowy, do atmosfery emitujemy więc ograniczoną ilość dwutlenku węgla, przez co powietrze w otaczającej nas okolicy staje się czystsze.

Czysta technologia - czysty zysk

Już sam proces produkcji betonu komórkowego pozwala sądzić, że produkt finalny można określić jako ekologiczny materiał na ściany. Wszystkie odpady powstałe w czasie prefabrykacji zostają bowiem włączone do ponownego cyklu produkcyjnego i tym samym środowisko nie zostaje zaśmiecone niepotrzebnymi pozostałościami. Również podczas wznoszenia ścian fragmenty powstałe np. przy przycinaniu bloczków można wykorzystać do dalszej budowy.

Mniejszemu zużyciu naturalnych surowców do produkcji betonu komórkowego Termalica sprzyja specyficzna struktura bloczków. Dzięki porom powietrznym objętość surowców ulega zdecydowanemu powiększeniu. W zależności od klasy gęstości poszczególnych bloczków, z 1m3 mieszanki producent może otrzymać ok. 2,5 m3 końcowego wyrobu.

Ochronie środowiska sprzyja również fakt, iż beton komórkowy Termalica jest niezwykle lekki. Jedno auto o standardowej ładowności 24 ton jest w stanie przewieźć około 130m2 bloczków o szerokości 24 cm, podczas gdy jeden zestaw pustaków ceramicznych tej samej grubości to 10m2 materiału mniej.

źródło i zdjęcia: Termalica