Xella tworzy akademię wiedzy o ścianach energooszczędnych
Xella Polska we współpracy z Someday Interactive stworzyła nowy serwis internetowy dla osób zainteresowanych budową domów energooszczędnych oraz pasywnych - www.energoscienne.pl.
Nazwa "energościenność" to odniesienie do ścian energooszczędnych, kluczowego elementu w łańcuchu obiegu energii. Według ekspertów, przez ściany ucieka 20-30 procent ciepła.
W ostatnich latach świadomość Polaków na temat energooszczędnych rozwiązań budowlanych wyraźnie wzrasta. Tego typu budownictwo staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych, czyli zwykłych ludzi marzących o tanim w użytkowaniu i jednocześnie komfortowym domu.
Xella wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom, tworząc wideo-akademię, czyli bazę filmów edukacyjnych na temat konstruowania domów o energooszczędnych ścianach. Po obejrzeniu każdego z filmów, użytkownik weryfikuje swój poziom wiedzy uczestnicząc w teście sprawdzającym. Warunkiem przejścia do następnego odcinka jest poprawna odpowiedź na pytanie zawarte w poprzednim.
W serwisie, oprócz edukacji czysto technicznej, użytkownik znajdzie praktyczną pomoc w realizacji inwestycji. Interaktywny konfigurator kosztów szacunkowo wylicza koszt budowy "energościennego" domu. Wystarczy wybrać metraż i rodzaj materiału budowlanego, a aplikacja określi przybliżone koszty i czas budowy. Podpowie nawet, czy ścianę należy docieplić i pomoże znaleźć najtańszą opcję.
Dla osób szukających inspiracji, przygotowana została galeria filmów pokazujących "energościenne" realizacje z bloczków SILKI oraz YTONG. Można w niej posłuchać o doświadczeniach inwestorów, którzy zdecydowali się zastosować te materiały do budowy własnych domów.
Domy "energościenne" cieszą się popularnością nie tylko ze względu na niskie rachunki za ogrzewanie, jakie zimą dostają ich właściciele. Z doświadczenia inwestorów wynika, że w okresie letnim ściany wykonane z bloczków YTONG i SILKA zapewniają przyjemne uczucie chłodu. Eksperci Xelli wyjaśniają, że ściany z tych bloczków doskonale kumulują ciepło i dlatego chronią wnętrze przed skrajnymi temperaturami.
Twórcy portalu energościenne.pl zadbali nie tylko o walory edukacyjne strony. Postarali się również, by była ładna i wciągała użytkownika w interakcję. Bawiąc się przyciskami możemy zmieniać jej wygląd. Jednym przyciskiem myszy sprawiamy, że na dach animowanego domu ze strony głównej spadnie śnieg albo wokół zalegną ciemności. Twórcy tego portalu liczą na to, że dzięki uatrakcyjnieniu projektu elementami interaktywnymi, uda im się dotrzeć nie tylko do entuzjastów budownictwa energooszczędnego, ale i do osób, które o ciepłych i tanich domach wiedzą niewiele.
źródło i zdjęcia: Xella