Izolacyjność akustyczna ścian

Izolacyjność akustyczna ścian

Zdolność do tłumienia dźwięków ma znaczenie przede wszystkim w domach położonych przy ruchliwych drogach, torach kolejowych itp. Chodzi przede wszystkim o zdolność do tłumienia dźwięków powietrznych.

Trzeba od razu zaznaczyć, że dźwięki przede wszystkim przenikają do pomieszczeń przez okna, drzwi zewnętrzne, nawietrzaki (nawiewniki) w ramach okiennych i ścianach, oraz wszelkie nieszczelności, a dopiero w dalszej kolejności przez ściany. Jeśli dom wymaga ochrony przed hałasem, trzeba przede wszystkim zminimalizować liczbę okien od strony, z której dochodzi i wybrać okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Ściany najlepiej tłumią hałas, jeśli są połączeniem materiałów o różnej charakterystyce - stosunkowo miękkiej wełny mineralnej (tłumi dźwięki znacznie lepiej od styropianu), oraz ciężkich materiałów ściennych, takich jak silikaty, beton, cegła ceramiczna.

W ścianach dwuwarstwowych ocieplonych wełną lepszy efekt przynosi zastosowanie metody lekkiej suchej niż lekkiej mokrej (stelaż nośny powinien mieć jak najmniej sztywnych połączeń ze ścianą nośna).

Decydując się na ścianę jednowarstwową, uzyskamy nieco gorsze parametry izolacyjności akustycznej ścian. Ponadto jeśli jest ona murowana na puste (niewypełniane zaprawą) spoiny pionowe, tynki muszą być wykonane bardzo starannie i lepiej zdecydować się na nałożenie grubych, tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych niż cienkowarstwowych.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Termo Organika