Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

Tak, ogrzewanie nadmuchowe jest systemem szeroko rozpowszechnionym w USA i Kanadzie, a ostatnio zyskuje również na popularności w Polsce.

Do ogrzewania powietrza wykorzystuje się piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilany gazem, olejem opałowym, ciepłą wodą lub wyposażony w elektryczną nagrzewnicę. Jako źródło zasilania można wykorzystać również: gazowy kocioł kondensacyjny, pompę ciepła typu powietrze- powietrze, nagrzewnice powietrza na paliwa stałe lub kominek.

Ogrzewanie nadmuchowe łatwo powiązać z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powracające z układu wentylacyjnego zużyte powietrze przepuszczane jest przez wymiennik krzyżowy, który umożliwia odzysk pozostałego ciepła poprzez wymieszanie go ze świeżym powietrzem, płynącym z czerpni zewnętrznej. Tak przygotowane powietrze przechodzi przez filtr, w którym jest oczyszczone oraz do pieca nadmuchowego, gdzie jest ogrzewane. Następnie ciepłe powietrze wydmuchiwane jest do kanałów, którymi jest dostarczane do poszczególnych pomieszczeń. Kanały transportujące powietrze wykonywane są zwykle z blachy stalowej ocynkowanej i izolowane wełną mineralną oraz warstwą folii aluminiowej. Można je również wykonać z tworzyw sztucznych. Charakteryzują się małym ciężarem oraz dobrym stopniem izolacji termicznej i akustycznej.

Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest możliwość wykorzystywania go w lecie do klimatyzowania pomieszczeń. W tym celu, na kanale za piecem instaluje się chłodnicę powietrza, która w okresie letnim, będzie schładzać powietrze dochodzące z czerpni. Tak więc koszt inwestycji rozkładać się będzie na dwa systemy - grzania i chodzenia.

Piec nadmuchowy dla domu o powierzchni 150 m2 kosztuje 8000-10 000 zł, a kompletna instalacja 15 000-20 000 zł.

opr.: Redakcja
zdjęcie: ATC Poland