
Pompa ciepła w domu jednorodzinnym - Okiem inwestora
Decyzje związane z budową i wyposażeniem domu w różne instalacje były dla nas bardzo ważne i trudne. Zanim rozpoczęliśmy budowę domu podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji - wybór sposobu ogrzewania. Zależało nam, aby urządzenia były w miarę możliwości bezobsługowe (często przebywamy poza domem) i wymagały stosunkowo niewielkich nakładów inwestycyjnych.
Wahaliśmy się pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym za pomocą pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym, a pompą ciepła. Ponieważ piece elektryczne są dość dużych gabarytów i nie wyglądają zbyt estetycznie wybór padł na pompę ciepła. Pozostała tylko kwestia źródła dolnego. Ze względu na stosunkowo wysokie ceny pomp typu solanka-woda zdecydowaliśmy się na pompę ciepła powietrze-woda, tym bardziej, że już wcześniej z różnych przyczyn podjęliśmy decyzję, iż w całym domu zastosujemy wodne ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo w pralni i łazience zamontowaliśmy niskotemperaturowe grzejniki drabinkowe zasilane z "podłogówki".
Jako rezerwę oraz wspomaganie pompy ciepła przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych zastosowaliśmy jeden z najtańszych kotłów na paliwa stałe (węgiel, drzewo, brykiet) firmy Krzaczek o mocy 12kW. Po przejrzeniu ofert kilkunastu firm wybraliśmy pompę ciepła LG Therma V AH-W126A0 (H12SNE) o mocy 12kW. O jej wyborze zdecydowała m. in. przystępna cena, znajomość i renoma marki, wysoka wydajność, a także rozwinięta sieć serwisów. Ważne jest by zarówno montaż jak i dobór pompy ciepła realizowała jedna specjalistyczna firma. Prace powierzyliśmy firmie ETIS z Siedlec, posiadającej duże doświadczenie w tej dziedzinie.
Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego. Na instalację i uruchomienie urządzeń wystarczył 1 dzień, gdyż nie było konieczności wykonania odwiertów tak jak w przypadki pomp typu solanka-woda. Moduł wewnętrzny ma wbudowany system sterowania oraz wyświetlacz graficzny. Do wyboru jest kilka sposobów sterowania pracą pompy według potrzeb użytkownika.
![]() |
![]() |
![]() |
Dodatkowo moduł zewnętrzny może być wspomagany przez załączanie wbudowanej (w standardzie, bez dodatkowej dopłaty) grzałki elektrycznej o mocy 3kW. Temperaturę załączania grzałki można ustawiać indywidualnie. Ponieważ powszechna jest opinia, iż pompa nie pracuje bądź nie zapewnia wystarczającego ciepła przy temperaturach poniżej -10°C na tydzień odłączyłem grzałkę i nie stwierdziłem żadnych problemów z ogrzewaniem choć temperatura w nocy wynosiła przez kilka dni około -15°C. Wydajność pompy ciepła oczywiście znacząco zmalała, ale takie temperatury bywają przez kilka - kilkanaście dni w sezonie grzewczym.
Jako zasobnik ciepłej wody użytkowej zastosowałem zbiornik kombinowany biwalentny 200/600 z 2 wężownicami, umożliwiającymi zasilenie z 3 źródeł - w moim przypadku pompy ciepła, kotła oraz solarów, które planujemy zamontować. Jeżeli nie planuje się montażu instalacji solarnej warto zamówić w komplecie zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności np. 198 l lub 287 l.