Pompa ciepła w domu jednorodzinnym - Okiem inwestora

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym - Okiem inwestora

Własny dom to marzenie każdego człowieka. Każdy z nas chce, by przebywanie w nim sprawiało nam jak najwięcej przyjemności, żebyśmy mogli odpocząć po ciężkim dniu pracy. Dlatego też wybór m.in. sposobu ogrzewania i zakup pompy ciepła to bardzo ważna decyzja. Przyjrzyjmy się więc, jakie kroki podjął jeden z inwestorów, który zdecydował się na montaż pompy w swoim domu.

Decyzje związane z budową i wyposażeniem domu w różne instalacje były dla nas bardzo ważne  i trudne. Zanim rozpoczęliśmy budowę domu podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji - wybór sposobu ogrzewania. Zależało nam, aby urządzenia były w miarę możliwości bezobsługowe (często przebywamy poza domem) i wymagały stosunkowo niewielkich nakładów inwestycyjnych.

Wahaliśmy się pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym za pomocą pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym, a pompą ciepła. Ponieważ piece elektryczne są dość dużych gabarytów i nie wyglądają zbyt estetycznie wybór padł na pompę ciepła. Pozostała tylko kwestia źródła dolnego. Ze względu na stosunkowo wysokie ceny pomp typu solanka-woda zdecydowaliśmy się na pompę ciepła powietrze-woda, tym bardziej, że już wcześniej z różnych przyczyn podjęliśmy decyzję, iż w całym domu zastosujemy wodne ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo w pralni i łazience zamontowaliśmy niskotemperaturowe grzejniki drabinkowe zasilane z "podłogówki".

Jako rezerwę oraz wspomaganie pompy ciepła przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych zastosowaliśmy jeden z najtańszych kotłów na paliwa stałe (węgiel, drzewo, brykiet) firmy Krzaczek o mocy 12kW. Po przejrzeniu ofert kilkunastu firm wybraliśmy pompę ciepła LG Therma V AH-W126A0 (H12SNE) o mocy 12kW. O jej wyborze zdecydowała m. in. przystępna cena, znajomość i renoma marki, wysoka wydajność, a także rozwinięta sieć serwisów. Ważne jest by zarówno montaż jak i dobór pompy ciepła realizowała jedna specjalistyczna firma. Prace powierzyliśmy firmie ETIS z Siedlec, posiadającej duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego. Na instalację i uruchomienie urządzeń wystarczył 1 dzień, gdyż nie było konieczności wykonania odwiertów tak jak w przypadki pomp typu solanka-woda. Moduł wewnętrzny ma wbudowany system sterowania oraz wyświetlacz graficzny. Do wyboru jest kilka sposobów sterowania pracą pompy według potrzeb użytkownika.

Dodatkowo moduł zewnętrzny może być wspomagany przez załączanie wbudowanej (w standardzie, bez dodatkowej dopłaty) grzałki elektrycznej o mocy 3kW. Temperaturę załączania grzałki można ustawiać indywidualnie. Ponieważ powszechna jest opinia, iż pompa nie pracuje bądź nie zapewnia wystarczającego ciepła przy temperaturach poniżej -10°C na tydzień odłączyłem grzałkę i nie stwierdziłem żadnych problemów z ogrzewaniem choć temperatura w nocy wynosiła przez kilka dni około -15°C. Wydajność pompy ciepła oczywiście znacząco zmalała, ale takie temperatury bywają przez kilka - kilkanaście dni w sezonie grzewczym.

Jako zasobnik ciepłej wody użytkowej zastosowałem zbiornik kombinowany biwalentny 200/600 z 2 wężownicami, umożliwiającymi zasilenie z 3 źródeł - w moim przypadku pompy ciepła, kotła oraz solarów, które planujemy zamontować. Jeżeli nie planuje się montażu instalacji solarnej warto zamówić w komplecie zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności np. 198 l lub 287 l.