Pompy ciepła w praktyce

Pompy ciepła w praktyce

Firma FONKO specjalizuje się w geotermalnych pompach ciepła bezpośredniego odparowania z pionowymi, gruntowymi wymiennikami ciepła tzw. sondami. Zakres oferowanych mocy zaczyna się już od 6 kW.

Pompy można łączyć w zespoły stąd nie sposób określić maksymalnego pułapu mocy. Największa jak dotąd wyprodukowana przez nas bateria ma moc 300 kW. Typowe, najczęściej stosowane urządzenia mają moc od 10 do 20 kW. Wszystkie pompy ciepła firmy FONKO mogą być urządzeniami rewersyjnymi służącymi do ogrzewania oraz do chłodzenia pomieszczeń popularnie zwanego klimatyzacją. Niezależnie od trybu pracy przystosowane są również do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Konstrukcja w pełni jest własnego projektu. Proces koncepcyjno - wdrożeniowy poparty badaniami i pomiarami eksploatacyjnymi trwał szereg lat. Dziś firma FONKO dysponuje dojrzałym i sprawdzonym produktem. Do produkcji pomp wykorzystywane są podzespoły renomowanych firm takich jak Danfoss czy Copeland od lat nie kwestionowany światowy lider w produkcji sprężarek spiralnych. Sterująca płyta główna i obudowa są własnej produkcji. FONKO posiada wiele wyróżnień oraz nagród dla swojego produktu.

Właściciele budynków często nie wiedzą jak ocenić celowość zastosowania pomp ciepła, a także jak ewentualnie przygotować zamówienie. Decyzja o wyborze systemu grzewczego musi być zawsze poprzedzona analizą bilansową kosztu inwestycji wraz z pięcioletnim kosztem eksploatacji. System oferujący najkorzystniejszą wartość jest optymalny dla danego inwestora w określonej lokalizacji. Oznacza to, że nie ma prostej i oczywistej odpowiedzi jaki system jest najlepszy. W wielu przypadkach montaż pompy ciepła jest zwyczajnie nieopłacalny ale są i takie sytuacje, gdzie wprost nie można nie zamontować pompy ciepła. Na stronie internetowej firmy FONKO znajduje się przyjazny kalkulator bardzo pomocny w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania.

Dobór i określenie charakterystyki cieplnej dolnego źródła oraz dobór urządzenia leży w gestii producenta natomiast górne źródło czyli układ grzewczy musi być każdorazowo oddzielnie zaprojektowane według indywidualnych uwarunkowań. Doświadczenia pokazują, że spotyka się wiele błędnych projektów instalacji odbiorczych projektowanych dla innych źródeł ciepła niż pompy stąd standardowo firma FONKO zaleca wykonanie dedykowanego projektu dla każdego klienta oddzielnie.

System z pompą ciepła składa się z trzech integralnych podzespołów: dolnego, niskotemperaturowego źródła ciepła, pompy ciepła oraz górnego źródła czyli układu grzewczego. Dobór dolnego źródła oraz samego urządzenia zależy od planowanego, sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną budynku oraz niezbędnej mocy szczytowej. Te parametry są podstawową cechą budynku, których pokrycie musi zapewnić system.

Górne źródło czyli instalacja odbiorcza poprzez pompę ciepła umożliwia przekazanie pobranego ciepła o wyższej temperaturze do budynku. Konstrukcja instalacji odbiorczej zależy od upodobań oraz oczekiwań inwestora. Prawidłowa praca pompy ciepła w systemie zależy od poprawnej i zgranej pracy wszystkich składowych czyli mówiąc wprost, prawidłowej optymalizacji systemu.

Pompy ciepła są zwykłymi urządzeniami elektromechanicznymi stąd mimo stosowania komponentów o najwyższej jakości czasami zdarzają się usterki przy czym najczęściej wynikają one z winy złej jakości parametrów zasilania elektrycznego budynku bądź niewłaściwej obsługi. Wszystkie naprawy są realizowane na bieżąco. Standardowa gwarancja wynosi 3 lata na miejscu u klienta. Dodatkowo w okresie grzewczym firma FONKO zapewnia całodobowe pogotowie serwisowe.

Wygłaszane są różne opinie na temat celowości i opłacalności łączenia w jednym systemie pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Stosowanie pomp ciepła ma na celu obniżenie kosztów eksploatacji systemów grzewczych, dokładnie takie samo zadanie ma stosowanie kolektorów słonecznych stąd należy przeanalizować zasadność jednoczesnego łączenia obu działań, by spodziewane oszczędności pokryły poniesione nakłady.

Kolektory słoneczne są kompatybilne do pomp ciepła, gdyż ich skuteczność działania przypada na okres zmniejszonego zapotrzebowania na ogrzewanie dzięki czemu w tych okresach są w stanie samodzielnie obsłużyć przygotowanie c.w.u. pozwalając pompie ciepła na dłuższą regenerację dolnego źródła oraz zmniejszenie obciążenia samego urządzenia, co dodatkowo wydłuża jego żywotność.

W okresach jesienno zimowych, gdy kolektory słoneczne praktycznie przestają pracować, występuje wzmożone zapotrzebowanie cieplne obsługiwane przez pompę ciepła, która jednocześnie zabezpiecza przygotowanie c.w.u. Zestawy kolektorów słonecznych zawierają podgrzewacz c.w.u., dlatego w przypadku nowych instalacji dodatkowy koszt inwestycyjny związany z zakupem zestawu solarnego można pomniejszyć o koszt podgrzewacza, który i tak należy kupić dla każdej instalacji. Oszczędności wynikające z zastosowania kolektorów słonecznych szybko skompensują poniesione nakłady inwestycyjne, a to oznacza, że stosowanie kolektorów słonecznych jest uzasadnione ekonomicznie, dlatego też taki system jest standardowym rozwiązaniem firmy FONKO.

Z punktu widzenia pomp ciepła nie ma znaczenia rodzaj kolektora ziemnego - czy będzie to kolektor pionowy czy poziomy. W technologii FONKO rodzaj kolektora ziemnego nie ma wpływu na koszt wykonania. Standardowo firma FONKO oferuje kolektor pionowy, gdyż zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a przez to jest rozwiązaniem uniwersalnym.

Przepisy dotyczące prawa wykonania wierceń gruntowych dla kolektora ziemnego stanowią, że przy odwiertach o głębokości do 30 m prace można rozpocząć na podstawie zwykłego zgłoszenia. Podstawą do zgłoszenia jest wykonanie projektu. W przypadku odwiertów o większej głębokości ze względu na przepisy prawa górniczego należy wystąpić o pozwolenie, a po zakończeniu dodatkowo wykonać projekt powykonawczy. Zgłoszenie wydawane jest w terminie do 30 dni od wystąpienia, natomiast wydanie pozwolenia może trwać nawet do 3 miesięcy. Firma FONKO wykonuje 30 metrowe odwierty, które podlegają uproszczonej procedurze zgłoszenia.

Wzrastające ceny paliw powodują wzrost zainteresowania alternatywnymi sposobami ogrzewania. Do tego dochodzi cały czas rosnąca świadomość oraz dbałość o środowisko. Jeśli chodzi o rodzaj budynku, to każdorazowo należy przeanalizować sytuację by wybrać optymalne rozwiązanie ale ogólnie można przyjąć, że wszędzie tam gdzie nie ma sieci gazowniczej oraz im większy jest budynek lub gdy oprócz ogrzewania inwestorowi zależy również na chłodzeniu pomieszczeń w okresie letnim. W takich przypadkach wybór pomp ciepła jest coraz bardziej zasadny.

Opracowanie na podstawie rozmowy Macieja Robakiewicza - prezesa Fundacji Poszanowania Energii z Tomaszem Kotruchow - członkiem zarządu firmy FONKO Polska