Montaż pompy ciepła a jego wpływ na wydajność systemu

Montaż pompy ciepła a jego wpływ na wydajność systemu

Pompy ciepła to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań grzewczych na rynku. Dzięki pozyskiwaniu energii z różnych źródeł odnawialnych są oszczędne, efektywne i ekologiczne. Deklarowane przez producentów obietnice nie zostaną jednak spełnione, gdy urządzenie zostanie źle dobrane lub niepoprawnie zamontowane.

Jak ustrzec się błędów w instalacji pompy ciepła?

Przede wszystkim należy pamiętać, że do obowiązków wykonawcy należy rzetelne poinformowanie klienta o obowiązującej ofercie, jej warunkach oraz kontrola nad tym, aby system został wykonany zgodnie z założeniami projektowymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła, a inwestor nie musi być zorientowany w każdym z nich.Mogą one różnić się od siebie zarówno źródłem pozyskiwania energii - z ziemi, powietrza lub wody - jak i dodatkowymi funkcjami, m.in.: klimatyzacja czy c.w.u. Optymalny dobór urządzenia oraz prawidłowa instalacja w dużym stopniu wpływają na  wydajność systemu, komfort cieplny oraz późniejsze koszta eksploatacji.

Zdarza się, że pomimo dużego doświadczenia firmy instalatorskiej, podczas współpracy pojawiają się nieporozumienia prowadzące do późniejszych błędów w całym systemie. Mogą one dotyczyć niedokładnego rozpatrzenia indywidualnej sytuacji klienta, a w efekcie do przedstawienia mu niekompletnej oferty i dostępnych możliwości. Powszechnym przekonaniem jest, że kolektor zewnętrzny musi zajmować powierzchnię do trzech razy większą niż ogrzewana. Zarówno rozmiar, jak i wynikające z niego koszty instalacji zniechęcają, szczególnie właścicieli małych działek. To jednak błędna opinia. Wykonawca powinien poinformować klienta o istnieniu różnych rodzajów kolektorów, których wielkość dostosowywana jest do warunków terenu, modelu pompy oraz wykorzystanej technologii.

Mając na uwadze różnorodność potrzeb naszych klientów przygotowaliśmy takie rozwiązania, które są właściwe dla działek o różnej wielkości i różnej budowie geologicznej. Oprócz kolektorów gruntowych poziomych i pionowych posiadamy również wymienniki pozyskujące energię z wody oraz powietrza. Istnieje wiele możliwości i konfiguracji urządzeń, aby uzyskać wydajny i ekologiczny system pracujący z pompami ciepła. Dlatego kładziemy duży nacisk na to, aby nasi klienci byli dobrze poinformowani przed podjęciem decyzji, komentuje Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Szczelność instalacji

Po dokonaniu optymalnego wyboru, kolejnym etapem jest zapewnienie szczelności instalacji. Należy zadbać o to jeszcze w trakcie trwania prac montażowych, ponieważ po ich zakończeniu lokalizacja oraz modyfikacja usterek może być utrudniona. Z kolei źle wykonany system spowoduje, że do domu nie będzie dostarczana prawidłowa ilość ciepła. Newralgicznym elementem instalacji zewnętrznej są miedziane rurki kolektora. Dla zapewnienia szczelności układu istotnym staje się więc zminimalizowanie połączeń między nimi. Dlatego też w celu uzyskania większej wytrzymałości i sprawności, w systemach Sofath, materiałem wykorzystywanym do budowy kolektorów zewnętrznych jest miedź łączona lutowaniem na twardo.

Za transport energii cieplnej w większości dostępnych pomp na rynku odpowiedzialny jest glikol. Związek ten może mieć szkodliwy wpływ na środowisko i wymaga wymiany co kilka lat. Poszukując coraz lepszych rozwiązań Sofath zastąpił go ekologicznym i wysokowydajnym czynnikiem chłodniczym R410A. Jest to jeden z najbezpieczniejszych gazów technicznych dodatkowo nie podlegający okresowej wymianie. Ma to zasadniczy wpływ na zmniejszenie wydatków eksploatacyjnych na pompę.

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Poza kolektorem zewnętrznym, na całość systemu składają się również elementy wewnętrzne, tj: instalacja grzewcza oraz pompa ciepła, umieszczona w jednym z pomieszczeń budynku. Pompy współpracują zarówno z instalacją grzejnikową, jak i systemem powierzchniowym - ostateczna decyzja o wyborze rozwiązania należy do użytkowników. Warto jednak mieć na uwadze, że ogrzewanie niskotemperaturowe, podłogowe najlepiej wykorzystuje specyfikę działania pomp ciepła, gwarantując wysoką wydajność systemu i przyczyniając się do zmniejszenia opłat za ogrzewanie.Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak kolektor zewnętrzny, składa się z połączonych ze sobą rurek, przez które transportowane jest ciepło do ogrzania pomieszczeń. Należy więc i tutaj pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie systemu zależeć będzie od szczelnego ułożenia i rozstawu rur oraz doboru odpowiedniej długości pętli.

Profesjonalny montaż instalacji z pompą cepła

Na poprawność montażu instalacji z pompą ciepła ma wpływ bardzo wiele detali, które trudno kontrolować podczas całego procesu budowy domu. Jednak to właśnie od ich wykonania zależy, czy zakupiony produkt będzie funkcjonował zgodnie z deklaracjami producenta. Dlatego istotne jest, aby wybrana firma dysponowała profesjonalnie wyszkolonym zespołem fachowców.

Z tego powodu Sofath stworzył sieć wyspecjalizowanych Autoryzowanych Koncesjonerów, którzy czuwają nad komfortem i poczuciem bezpieczeństwa klientów na terenie całego kraju. Ich zadaniem jest pomoc przy wyborze instalacji, jej wykonaniu oraz serwisie. Już na etapie projektowania wskazują na możliwości oraz ograniczenia wynikające z założeń projektowych i wykonują własny bilans cieplny, zgodny z kartą deklaracji technicznej. W oparciu o te obliczenia zwracają uwagę na szczególne aspekty projektu oraz proponują rozwiązania mające na celu uzyskanie optymalnej sprawności systemu. Przy czym wykonanie takiej analizy inwestycji jest całkowicie bezpłatne.  
Istotne z punktu widzenia właściciela pompy może być to, że ekspert służy pomocą nie tylko do momentu zakupu, ale przez cały okres użytkowania urządzenia. Kontroluje aby montaż przebiegał prawidłowo i zgodnie z wyliczeniami projektowymi dostosowanymi do bilansu cieplnego budynku. Czuwa również nad ułożeniem rurociągu oraz doborem właściwej długości i rozstawu rur.

Dbając o bezpieczeństwo i jakość obsługi klienta, Sofath cyklicznie szkoli swoich doradców, aby dysponowali oni aktualną wiedzą i mogli dzielić się nią z użytkownikami.

źródło i zdjęcia: SOFATH