Ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie w Twoim domu

Ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie w Twoim domu

Choć przyczyny zmian klimatycznych budzą spory wśród środowisk naukowych, nie ma wątpliwości, że zachodzą i znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców całej planety. Bycie eko wydaje się już nie być kwestią wyboru, a koniecznością. Aby lepiej kontrolować gospodarkę energetyczną, warto zacząć od własnego otoczenia. Jedną z najbardziej energochłonnych w budynku jest instalacja grzewcza. Jak sprawić by była bardziej ekologiczna?

Niskie koszty inwestycji i eksploatacji to wciąż dwa główne czynniki decydujące o wyborze systemu grzewczego do naszych domów. Rzadko jednak zwraca się uwagę na emisję szkodliwych substancji, czy sytuację na rynku paliw grzewczych, które mogą negatywnie wpływać zarówno na koszty użytkowania, jak i ekologię.

Tymczasem wciąż cieszące się popularnością kotły na drewno, olej i przede wszystkim węgiel, emitują najwięcej dwutlenku węgla oraz tlenku węgla podczas pracy (dane z raportu IPTS dla Komisji Europejskiej ze stycznia 2013). W efekcie, są one nie tylko kłopotliwymi w utrzymaniu, ale również szkodliwymi dla środowiska systemami. Dodatkowo, wahające się ceny gazu lub oleju opałowego, wywołują dyskomfort związany z niepewną wysokością rachunków za ogrzewanie w nadchodzącym sezonie grzewczym. Z tych względów, choć pozornie najtańsze, rozwiązania te nie sprawdzają się podczas eksploatacji.

Odnawialne źródła energii

Aby uniknąć tych niedogodności warto zdecydować się na energooszczędne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii - pompy ciepła. Ich koszty inwestycyjne są porównywalne z nowoczesnymi instalacjami z kotłem kondensacyjnym, natomiast eksploatacja - znacznie tańsza od innych dostępnych na rynku rozwiązań. W przeciwieństwie do nich, pompy ciepła pozyskują energię, która znajduje się w otoczeniu - wodzie, ziemi lub powietrzu, nie emitując szkodliwych zanieczyszczeń. Zamiast spalania określonego paliwa, jak w przypadku pieców olejowych czy gazowych, pobierają energię zgromadzoną w środowisku i oddają do instalacji grzewczej. Do pracy urządzenia wymagany jest jedynie prąd elektryczny. W efekcie, pompy są niezależne od cen paliw grzewczych oraz stanowią jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku. W zależności od modelu i potrzeb, urządzenie nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale może je klimatyzować, dostarczać ciepłą wodę użytkową lub podgrzewać wodę w basenie.

Siły natury: ziemia

W Polsce, ze względu na zmienne warunki klimatyczne, największą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła. Aby mogły pozyskiwać energię z ziemi wymagają instalacji kolektora gruntowego, czyli wymiennika ciepła. W zależności od dostępnego miejsca na działce mogą to być kolektory poziome - zajmujące od 120% do 150% powierzchni ogrzewanej, lub pionowe - zajmujące mniejsze powierzchnie, montowane pionowo, w głębi ziemi. Pozyskana przez kolektor energia transportowana jest do pompy ciepła znajdującej się w kotłowni, skąd po podniesieniu parametrów czynnika grzewczego, przesyłana jest do pomieszczeń w postaci ciepła. Dla przykładu, Sofath w swojej ofercie posiada trzy gruntowe pompy ciepła: Termeo, Caliane oraz Natea, które korzystają z różnych technologii w celu przetworzenia energii do ogrzewania - bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie, bezpośrednie parowanie/woda oraz glikol/woda.

Energooszczędne, geotermalne pompy ciepła, wykorzystujące technologię bezpośredniego parowania, mogą osiągnąć współczynnik efektywności COP nawet powyżej 5.0. Oznacza to, że dostarczając do urządzenia 1kW energii elektrycznej otrzymujemy ponad 5 kW energii cieplnej ogrzewającej budynek. Pompy są również niezwykle żywotne. Najważniejszy element układu - sprężarka - pozwala na pracę urządzenia przez około 20 lat, tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Siły natury: woda

Pozyskiwanie energii z wody jest kolejną metodą pozwalającą na ekologiczne i oszczędne dostarczenie ciepła do domu. W ten sposób może pracować pompa Termeo, którą stosuje się również z wymiennikami wykorzystującymi ciepło wód gruntowych. Woda o stałej temperaturze (od 10 do 12°C) umożliwia uzyskanie wyższej wydajności pompy i zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok.

Siły natury: powietrze

Gdy działka nie jest wystarczająco rozległa lub nie znajdują się na niej wody gruntowe w odpowiedniej ilości, można zastosować powietrzną pompę ciepła. Odzyskuje ona ciepło z powietrza, nawet zimą, pracując do temperatury -20°C. Jednak im niższa temperatura, tym urządzenia jest mniej wydajne. Pomimo niekorzystnych warunków klimatycznych w naszym kraju powietrzna pompa wciąż stanowi atrakcyjną alternatywę dla ekologicznego wspomagania istniejących już w domach systemów grzewczych. Wynika to z jej licznych zalet: niewielkich rozmiarów jednostka zewnętrzna zajmuje znacznie mniej miejsca niż kolektory gruntowe, a jej montaż nie wymaga uzyskania pozwolenia. Brak konieczności wykonania zaawansowanych prac przy instalacji zewnętrznej skutkuje dodatkową oszczędnością czasu i pieniędzy. Co więcej, powietrzna pompa ciepła Lizea marki Sofath wyposażona jest w nowoczesny system Inverter, który pozwala na redukcję zużycia energii poprzez bieżące dostosowywanie mocy do potrzeb domowników. Wykorzystanie energii z powietrza, łatwość instalacji oraz energooszczędność sprawiają, że powietrzna pompa pozostaje konkurencyjna dla pomp gruntowych i wodnych.

Ekologia w perspektywie

Rosnąca świadomość niekorzystnego wpływu działalności ludzkiej na środowisko zobowiązuje do zmiany nawyków, szczególnie tych, dotyczących gospodarki energią. Nowoczesna technologia zastosowana w pompach ciepła zapewnia jedną z bardziej trwałych i ekologicznych metod jej przetwarzania i wykorzystania. W zgodzie ze środowiskiem, w pełni wykorzystuje naturalną energię, nie tylko do uzyskania komfortu cieplnego w domu, ale również chłodząc pomieszczenia lub zapewniając ciepłą wodę użytkową. To proste w obsłudze, bezawaryjne rozwiązanie służące domownikom przez długie lata. I choć pojedyncza instalacja może nie zmienić wiele, jeśli będzie nas więcej, mamy szansę na życie w kraju zasilanym "czystą" energią.

źródło i zdjęcia: Sofath