Wymiana starych zaworów termostatycznych na nowe to rzeczywista oszczędność energii

Wymiana starych zaworów termostatycznych na nowe to rzeczywista oszczędność energii

Termostaty i zawory zużywają się wraz z czasem ich eksploatacji, osłabiając sprawność instalacji centralnego ogrzewania. To z kolei negatywnie wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie, na mikroklimat panujący w mieszkaniach oraz samopoczucie samych mieszkańców. Sposobem na poprawę komfortu lokatorów, a jednocześnie zadbanie o ich portfele jest wymiana starych termostatów na nowe.

Z raportu firmy Danfoss Poland wynika, że wymiana starych zaworów i głowic termostatycznych na te z ograniczeniem temperatury +16°C pozwala na znaczące, sięgające 23,5%, obniżenie zużycia energii cieplnej budynków. Utrzymanie temperatury na poziomie nie niższym niż 16°C, np. podczas dłuższego wyjazdu, to również mniejsze zużycie energii i niższe rachunki przy ponownym dogrzewaniu pomieszczeń do temperatury komfortu. Badanie zrealizowano na 5 parach budynków Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie wymieniono 12 000 starych zaworów z głowicą gazową na nowe z dolnym ograniczeniem temperatury minimalnej do +16°C.  Oznacza to, że grzejniki we wszystkich pomieszczeniach włączają się samoczynnie, gdy temperatura spadnie do 16°C.

Standardowe zawory z głowicą gazową, które znajdowały się pierwotnie w mieszkaniach należących do Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej regulowały wartości temperatury w zakresie 6-26°C. Rozwiązanie takie dobrze sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym, gdzie użytkownik wybierając konkretne wartości temperatury w pomieszczeniach, wpływa jedynie na warunki panujące w jego otoczeniu oraz na własne wydatki związane z opłatami za energię. Sytuacja komplikuje się jednak w budownictwie wielorodzinnym, gdzie obniżenie temperatury o ponad 4°C w stosunku do warunków obliczeniowych, powoduje dogrzewanie jednych mieszkań kosztem innych.

Jest to powszechne zjawisko panujące w budynkach mieszkalnych ze starym systemem ogrzewania. Użytkownicy mieszkań sąsiadujących z niedogrzanym lokalem muszą nadrabiać straty ciepła do pomieszczenia "zimnego", co oznacza, iż pobierają więcej ciepła dla zapewnienia w swoim mieszkaniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Konsekwencją takiej sytuacji może być skraplanie się wody na wspólnych ścianach mieszkań dostatecznie dogrzewanych i niedogrzewanych, co w efekcie wywołuje zagrzybienie lokali, a nawet uszkodzenie konstrukcji nośnej budynku. Głowice +16°C zabezpieczają przed degradacją (wychładzanie, zagrzybienia), tym samym spełniając potrzeby budownictwa wielorodzinnego. Zastosowanie nowych głowic wyeliminowało zjawisko dogrzewania nieogrzewanych pomieszczeń przez inne mieszkania.

Dane prezentowane w raporcie dowodzą, że montaż głowic +16 ºC ma pozytywny wpływ na obniżenie kosztów energii cieplnej. Jest to możliwe m.in. dzięki szybkości reakcji głowicy na zmiany temperatury otoczenia. Jak potwierdziły testy, czas reakcji głowicy gazowej jest 1,8 razy szybszy niż cieczowej i 3,3 niż woskowej.

źródło i zdjęcie: Danfoss