Jak podgrzewać wodę?

Planując system grzewczy, trzeba też pomyśleć o tym, w jaki sposób będzie podgrzewana woda użytkowa. Dobrym wyborem jest kocioł gazowy, który jednocześnie ogrzeje nasz dom i zapewni ciepłą kranówkę. Model jednofunkcyjny wykorzystuje do tego ciecz krążącą w instalacji c.o., podgrzewając wodę użytkową zmagazynowaną w zasobniku.

Jest w nim zamontowany czujnik temperatury, który w razie jej spadku (np. do 40°C) wysyła do kotła sygnał, a ten podgrzewa ją do zadanych np. 50°C. Takie rozwiązanie jest standardem w większych budynkach, gdzie punktów poboru ciepłej wody jest więcej. W mniejszych, w których kocioł można zainstalować blisko kuchni i łazienki, dopuszczalnym wariantem jest urządzenie dwufunkcyjne. To połączenie kotła z przepływowym podgrzewaczem wody. Z chwilą otwarcia kranu z ciepłą wodą urządzenie przełącza się na jej podgrzewanie, by natychmiast po zamknięciu kurka powrócić do ogrzewania mieszkania. Można też zdecydować się na rozwiązanie pośrednie - kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem. Działa jak dwufunkcyjny, ale ma też wbudowany zasobnik buforowy o pojemności 40-60 l, który eliminuje problem spadku temperatury wody przy chwilowym dużym zapotrzebowaniu. Do takiego zbiornika można też podłączyć pętlę cyrkulacyjną. Tego typu kotły są jednak mało popularne ze względu na wyższą cenę.

Jeżeli zdecydujemy się na kocioł na paliwo stałe, pozostaje do rozstrzygnięcia dylemat, w jaki sposób podgrzewać wodę poza sezonem grzewczym. W takim wariancie najpopularniejsze jest zastosowanie ogrzewacza elektrycznego. Warto przewidzieć możliwość rozbudowy systemu grzewczego o kolektory słoneczne lub pompę ciepła do c.w.u., co wiąże się z koniecznością zarezerwowania odpowiedniego miejsca w kotłowni.

opr.: Norbert Skupiński