Alternatywne rozwiązania ogrzewania domu
Alternatywne rozwiązania ogrzewania domu w tym także kotły na paliwa odnawialne można sfinansować kredytem preferencyjnym Banku Ochrony Środowiska, którego oprocentowanie wynosi ok. 2%, a środki pieniężne pochodzą z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Paliwem odnawialnym jest m.in. drewno opałowe i jego odpady w postaci naturalnej, inaczej zwanej biomasą, tj. kora, wióry, trociny lub przetworzonej, tj. brykiety, pelety (odpady drzewne w postaci sprasowanej). Biomasą może być również wiklina, słoma oraz wierzba.
W nowo projektowanych domach bardzo częstym rozwiązaniem jest stosowanie systemu ogrzewania w oparciu o kotłownie gazowe. Kotły centralnego ogrzewania projektuje się w nich najczęściej w oddzielnych pomieszczeniach technicznych - kotłowniach, rzadziej w łazience bądź w kuchni w przypadku małych domów.
Przed budową domu warto pomyśleć o możliwości zamiany kotła gazowego na kocioł ekologiczny z możliwością wykorzystania energooszczędnego paliwa stałego. Można skorzystać przy tym z porady fachowców oraz posłużyć się aneksem do projektu, przewidującym system ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie zamiany kotłów z paliwa gazowego na paliwo stałe, wiążą się z reguły z koniecznością zmian komina, na co należy koniecznie zwrócić uwagę przy adaptacji projektu. Ogrzewanie domu, gdzie zastosowano kocioł opalany paliwem ekologicznym - eko groszkiem czy peletami, zapewni szybki zwrot takiej inwestycji.
Projekty instalacji sanitarnych z uwzględnieniem zamiany kotła gazowego na kocioł opalany paliwem stałym wykonujemy dodatkowo. Rozwiązania takie mogą mieć zastosowanie w przypadkach, gdy nie ma możliwości wykonania instalacji gazowej z powodu braku sieci gazowej lub, gdy z innych względów, choćby ekonomicznych, zainstalowanie kotła gazowego nie jest preferowane przez inwestora, mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o.
Biomasa jako surowiec energetyczny i źródło energii jest coraz popularniejsza nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych, ponieważ zawiera mniejsze ilości szkodliwych pierwiastków w procesie spalania (siarki, dwutlenku węgla). Ekologiczne technologie grzewcze to gwarancja najtańszego ciepła.
źródło i zdjęcie: www.archeton.pl