Wentylacja z rekuperacją ogrzeje wodę w Twoim domu
Urządzenie takie wyposażone jest w niewielką pompę ciepła z zasobnikiem CWU (ciepłej wody użytkowej), wentylatorem i wymiennikiem ciepła oraz z grzałką elektryczną. Produkuje ono ciepłą wodę odzyskując energię z ogrzanego powietrza wyciąganego z budynku. Czy takie rozwiązanie się opłaca?
Zanim odpowiemy na to pytanie powiedzmy, że oczywiście lepiej jest w jakikolwiek sposób wykorzystać energię z ogrzanego powietrza niż bezpowrotnie ją utracić poprzez wentylację bez odzysku ciepła. Najnowsze jednak wyliczenia inżynierów z firmy Rekuperatory.pl pokazują, że bardziej opłaca się energię odzyskaną z zużytego powietrza wykorzystać do ogrzania powietrza nawiewanego niż do innych celów.
Energia odzyskana z ciepłego zużytego powietrza wykorzystywana do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU)
Koszty ogrzewania CWU przy pomocy pompy ciepła wykorzystującej do ogrzania wody powietrze wyciągane z budynku:
- moc grzewcza przykładowego urządzenia podgrzewającego CWU: Qgrz PC = 2100 W,
- moc elektryczna urządzenia Qel PC: 660 W (pozostała moc uzyskana przez konwersję energii w pompie ciepła),
- wydajność powietrzna urządzenia 450m3/h.
Przy pracującej pompie ciepła i wyciąganiu powietrza z budynku w ilości 450 m3/h tę ilość powietrza trzeba uzupełnić powietrzem zewnętrznym, które trzeba podgrzać.
Ilość energii do podgrzania powietrza z -50 C do +200 C: Qw = 3825 W.
Razem koszty zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku:
Q el PC +Qw = 660 W + 3825 W = 4485 W.
Energię odzyskana z ciepłego zużytego powietrza wykorzystywana do podgrzania powietrza nawiewanego do budynku (rekuperacja), gdzie CWU podgrzewamy prądem elektrycznym
Koszty ogrzewania wody prądem elektrycznym + rekuperacja z wysoce sprawnym wymiennikiem:
- moc grzewcza urządzenia podgrzewającego CWU: Qgrz = 2100 W (w przybliżeniu równa mocy Qel = 2100 W),
- rekuperacja 450m3/h, temperatura zewnętrzna powietrza -50 C; temperatura wewnątrz budynku +200C, sprawność 95%,
- temperatura nawiewu po przejściu przez rekuperator: +180 C,
- moc cieplna potrzebna na podgrzanie powietrza z 18 do 200 C: Qw = 270 W.
Razem koszty zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku poprzez rekuperator:
Q el +Qw = 2100 W + 270 W = 2370 W.
- Podsumowanie kosztów zużycia energii na podgrzanie CWU energią odzyskaną z ciepłego zużytego powietrza + wydatek energetyczny potrzebny na podgrzanie powietrza wchodzącego do budynku: 4485 W.
- Podsumowanie kosztów zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku poprzez rekuperator: 2370 W.
Z obliczeń wynika, że przypadek z rekuperacją w eksploatacji jest prawie dwukrotnie tańszy!
Koszty ogrzewania mogą stanowić nawet do 70% kosztów energii zużywanej zimą przez budynek i dlatego właśnie te koszty powinniśmy najbardziej brać pod uwagę.
Czy to ma sens? W zestawieniu z instalacją wentylacyjną z odzyskiem ciepła - obliczenia pokazują, że nie. Jeżeli już wykorzystujemy energię ciepła wywiewanego, to wykorzystajmy ją do ogrzania zimnego powietrza nawiewanego, co właśnie robi rekuperator. Wentylacja z rekuperacją odzyska około 90% energii zużywanej na ogrzanie powietrza wchodzącego do budynku, co da większe oszczędności niż wspomniana wyżej pompa ciepła. Poza tym unikniemy nieprzyjemnego efektu "wiania? zimnego powietrza na przebywające w budynku osoby.
Firma Rekuperatory.pl jest zwolennikiem oddzielania od siebie różnych instalacji. Każda z nich, czy to wentylacyjna, czy grzewcza, czy GDP działają bardziej efektywnie, gdy są niezależnie od siebie. Ich łączenie rodzi często techniczne problemy, a korzyści takich rozwiązań są wątpliwe.
Jeżeli ktoś myśli o połączeniu ogrzewania z wentylacją - jest taka możliwość, która stanowi jednocześnie doskonały przykład rozdzielenia instalacji grzewczej i wentylacyjnej - jest to urządzenie ComfoBox. Jest to urządzenie w którym znajduje się pompa ciepła, rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła w jednej obudowie, wraz ze stojącym zasobnikiem CWU o pojemności 300 l. Jest to kompaktowe rozwiązanie do ogrzewania, wentylowania i produkcji CWU, w którym instalacja wentylacyjna została oddzielona od grzewczej. Takie centrale zdają się mieć większe uzasadnienie ekonomiczne.
źródło i zdjęcie: Rekuperatory.pl