Wentylacja z rekuperacją ogrzeje wodę w Twoim domu

Wentylacja z rekuperacją ogrzeje wodę w Twoim domu

Jednym z najnowszych rozwiązań proponowanym przez firmy z branży instalacyjnej łączącym zalety wentylacyjne i grzewcze są pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody  z powietrza wentylacyjnego. Czy mają one uzasadnienie ekonomiczne?

Urządzenie takie wyposażone jest w niewielką pompę ciepła z zasobnikiem CWU (ciepłej wody użytkowej), wentylatorem i wymiennikiem ciepła oraz z grzałką elektryczną. Produkuje ono ciepłą wodę odzyskując energię z ogrzanego powietrza wyciąganego z budynku. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Zanim odpowiemy na to pytanie powiedzmy, że oczywiście lepiej jest w jakikolwiek sposób wykorzystać energię z ogrzanego powietrza niż bezpowrotnie ją utracić poprzez wentylację bez odzysku ciepła. Najnowsze jednak wyliczenia inżynierów z firmy Rekuperatory.pl pokazują, że bardziej opłaca się energię odzyskaną z zużytego powietrza wykorzystać do ogrzania powietrza nawiewanego niż do innych celów.

Energia odzyskana z ciepłego zużytego powietrza wykorzystywana do podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU)

Koszty ogrzewania CWU przy pomocy pompy ciepła wykorzystującej do ogrzania wody powietrze wyciągane z budynku:

  • moc grzewcza przykładowego urządzenia podgrzewającego CWU: Qgrz PC = 2100 W,
  • moc elektryczna urządzenia Qel PC: 660 W (pozostała moc uzyskana przez konwersję energii w pompie ciepła),
  • wydajność powietrzna urządzenia 450m3/h.

Przy pracującej pompie ciepła i wyciąganiu powietrza z budynku w ilości 450 m3/h tę ilość powietrza trzeba uzupełnić powietrzem zewnętrznym, które trzeba podgrzać.

Ilość energii do podgrzania powietrza z -50 C do +200 C: Qw = 3825 W.

Razem koszty zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku:
Q el PC +Qw = 660 W + 3825 W = 4485 W.

Energię odzyskana z ciepłego zużytego powietrza wykorzystywana do podgrzania powietrza nawiewanego do budynku (rekuperacja), gdzie CWU podgrzewamy prądem elektrycznym

Koszty ogrzewania wody prądem elektrycznym + rekuperacja z wysoce sprawnym wymiennikiem:

  • moc grzewcza urządzenia podgrzewającego CWU: Qgrz = 2100 W (w przybliżeniu równa mocy Qel  = 2100 W),
  • rekuperacja 450m3/h, temperatura zewnętrzna powietrza -50 C; temperatura wewnątrz budynku +200C, sprawność 95%,
  • temperatura nawiewu po przejściu przez rekuperator: +180 C,
  • moc cieplna potrzebna na podgrzanie powietrza z 18 do 200 C: Qw = 270 W.

Razem koszty zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku poprzez rekuperator:
Q el +Qw = 2100 W + 270 W = 2370 W.

  1. Podsumowanie kosztów zużycia energii na podgrzanie CWU energią odzyskaną z ciepłego zużytego powietrza + wydatek energetyczny potrzebny na podgrzanie powietrza wchodzącego do budynku: 4485 W.
  2. Podsumowanie kosztów zużycia energii na podgrzanie CWU i powietrza wchodzącego do budynku poprzez rekuperator: 2370 W.

Z obliczeń wynika, że przypadek  z rekuperacją w eksploatacji jest prawie dwukrotnie tańszy!

Koszty ogrzewania mogą stanowić nawet do 70% kosztów energii zużywanej zimą przez budynek i dlatego właśnie te koszty powinniśmy najbardziej brać pod uwagę.

Czy to ma sens? W zestawieniu z instalacją wentylacyjną z odzyskiem ciepła - obliczenia pokazują, że nie. Jeżeli już wykorzystujemy energię ciepła wywiewanego, to wykorzystajmy ją do ogrzania zimnego powietrza nawiewanego, co właśnie robi rekuperator. Wentylacja z rekuperacją odzyska około 90% energii zużywanej na ogrzanie powietrza wchodzącego do budynku, co da większe oszczędności niż wspomniana wyżej pompa ciepła. Poza tym unikniemy nieprzyjemnego efektu "wiania? zimnego powietrza na przebywające w budynku osoby.

Firma Rekuperatory.pl jest zwolennikiem oddzielania od siebie różnych instalacji. Każda z nich, czy to wentylacyjna, czy grzewcza, czy GDP działają bardziej efektywnie, gdy są niezależnie od siebie. Ich łączenie rodzi często techniczne problemy, a korzyści takich rozwiązań są wątpliwe.

Jeżeli ktoś myśli o połączeniu ogrzewania z wentylacją - jest taka możliwość, która stanowi jednocześnie doskonały przykład rozdzielenia instalacji grzewczej i wentylacyjnej - jest to urządzenie ComfoBox. Jest to urządzenie w którym znajduje się pompa ciepła, rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła w jednej obudowie, wraz ze stojącym zasobnikiem CWU o pojemności 300 l. Jest to kompaktowe rozwiązanie do ogrzewania, wentylowania i produkcji CWU, w którym instalacja wentylacyjna została oddzielona od grzewczej. Takie centrale zdają się mieć większe uzasadnienie ekonomiczne.

źródło i zdjęcie: Rekuperatory.pl