Dobór źródła górnego w domu ogrzewanym przez pompę ciepła

Ktokolwiek interesuje się ogrzewaniem pompą ciepła, już na wstępnym etapie poznawania tej tematyki dowiaduje się, że najlepszym rozwiązaniem instalacji c.o. jest źródło górne. Instalując pompę ciepła należy umiejętnie je dobrać, aby optymalnie zapewnić komfort cieplny mieszkańcom domu.

Im mniejsza różnica temperatury między dolnym a górnym źródłem ciepła, tym niższe koszty eksploatacji, dlatego najlepiej, gdy pompa ciepła współpracuje z systemami grzewczymi o niskiej temperaturze zasilania. Z tego względu najkorzystniej połączyć pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym o temperaturze czynnika grzewczego (wody w rurach) zaledwie 35°C (w domach o bardzo dobrej termoizolacji może nawet wystarczyć niespełna 30°C). Natomiast kaloryfery mają dużo wyższą temperaturę pracy. Nawet grzejniki panelowe niskotemperaturowe wymagają ok. 55°C.

Pompa ciepła wytwarzająca tak wysoką (jak dla niej) temperaturę źródła górnego nie osiągnie wysokiej sprawności, co odbije się niekorzystnie na kosztach eksploatacji. Oczywiście, instalowanie grzejników nie jest żadnym błędem technicznym, wszak pompy ciepła są przystosowane do pracy z grzejnikami o temperaturze do 60°C. Jeśli położenie w sypialniach puszystych dywanów jest dla nas ważniejsze niż minimalizacja kosztów ogrzewania, albo w małej sypialni znaczną część podłogi ma zasłaniać łóżko o stelażu bez nóżek, to grzejniki są rozsądnym rozwiązaniem, chociaż warto również rozważyć ogrzewanie ścienne lub sufitowe.

Ogrzewanie podłogowe nie tylko idealnie współpracuje z pompą ciepła ? ma również wiele innych cennych zalet. Koszty inwestycyjne podłogówki wynoszą 150÷200 zł/m?. jest to 30-40% drożej niż dla grzejnikowej instalacji c.o. przy porównywalnej powierzchni domu.

opr.: Redakcja