Ekologiczne leżaki ogrodowe - wybieramy modele przyjazne środowisku
Wygodne i trwałe leżaki ogrodowe. Jakie modele powinniśmy wybrać, jeśli zależy nam na ekologicznych i naturalnych materiałach? Oto przegląd najpopularniejszych leżaków do ogrodu, które są bezpieczne i dla nas, i dla środowiska.
Nasza troska o dobro planety nie jest chwilowym trendem, ale silną tendencją zakupową, która utrzymuje się na mocnym poziomie od wielu sezonów - tłumaczy Sandra Kotarska z ramienia portalu wnętrzarskiego Homebook.pl - Coraz większą wagę przywiązujemy do rodzaju materiałów, które powinny być dobrej jakości, ale również ekologiczne i przyjazne środowisku. Dlatego meble ogrodowe wykonane z drewna, rattanu czy technorattanu cieszą się taką popularnością.
Jeśli nie wiesz, na jaki leżak do ogrodu się zdecydować, przejdź do kolejnych akapitów, gdzie znajdziesz przegląd modnych i trwałych modeli.
Leżaki ogrodowe z drewna - ponadczasowa klasyka
Meble ogrodowe wykonane z naturalnego drewna to doskonały wybór niezależnie od obowiązujących trendów. Klasyczny i szlachetny wygląd drewna sprawia, że materiał świetnie odnajduje się w przeróżnych aranżacjach balkonu, tarasu czy ogrodu. Współgra zarówno ze stylem romantycznym, retro czy skandynawskim, jak i nowoczesnym czy glamour. Jako surowiec jest ekologiczny i w 100% odnawialny.
Leżaki ogrodowe drewniane są lekkie, łatwe do przenoszenia, a większość z nich nadaje się do złożenia, dzięki czemu potrzebują niewielkiej przestrzeni do przechowywania. Wady? Konieczność systematycznej pielęgnacji, czyli impregnowania i zabezpieczania przed wilgocią.
Naturalny leżaki rattanowe
Uwielbiasz styl boho lub skandynawski we wnętrzach? Koniecznie zdecyduj się na meble ogrodowe z rattanu, które tworzą sielski klimat na tarasie czy balkonie. Wydawać by się mogło, że naturalna plecionka nie jest dobrym materiałem na meble zewnętrzne, jednak rattan wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Pnącza palm są z jednej strony giętkie, co pozwala na tworzenie dowolnego kształtu mebli, a z drugiej - bardzo wytrzymałe.
Trwałość mebli wykonanych z rattanu można szacować nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli chodzi o kwestię ekologii, rattan jest nawet bardziej przyjazny środowisku niż wyżej wspomniane drewno. Pozyskiwanie surowca polega na ścięciu samych pnączy, które szybko odrastają, co sprawia, że naturalna równowaga lasu zostaje zachowana. Czy rattan ma jakieś minusy? Źle znosi wilgoć oraz skrajne temperatury - meble rattanowe pozostawione na pełnym słońcu mogą z czasem tracić swój wyrazisty odcień.
Leżaki rattanowe to długie siedziska z podłokietnikami przypominające leżanki czy łóżka ogrodowe. Możemy wygodnie rozłożyć się z książką w ręku, ciesząc się słoneczną pogodą.
Trwałe i ekologiczne leżaki z technorattanu
Czym tak naprawdę jest technorattan? To syntetyczny materiał imitujący naturalny rattan. Do jego produkcji - zamiast pnączy palm - wykorzystuje się włókna polietylenowe lub poliuretanowe. Technorattan do złudzenia przypomina naturalną plecionkę, różni się od niej znacznie lepszymi właściwościami, zbliżonymi niemal do tworzyw sztucznych. Jest odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, wilgoć czy niską temperaturę.
Technorattan nie blaknie od słońca, nie traci sprężystości, nie nasiąka wodą i nie wymaga regularnej impregnacji. Wydawać by się mogło, że ten syntetyczny i prawie niezniszczalny materiał nie może mieć nic wspólnego z ekologią, jednak produkcja technorattanu nie wpływa w negatywny sposób na środowisko. Co więcej, bez problemu można poddać go recyklingowi, ponieważ nie zawiera trujących toksyn.
Technorattanowe leżaki cieszą się dużą popularnością ze względu na doskonałe właściwości materiału. Jeśli chcemy kupić trwałe i ekologiczne meble ogrodowe, których nie trzeba specjalnie impregnować czy zabezpieczać, wybierzmy te z technorattanu. Największa wada? Wysoka cena, choć biorąc pod uwagę wysoką jakość i trwałość na lata, taka inwestycja bez wątpienia nam się zwróci.
Źródło: portal Homebook.pl