Czy izolacje techniczne ważne są w certyfikacji LEED?

Czy izolacje techniczne ważne są w certyfikacji LEED?

Certyfikacja LEED to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na potwierdzenie, że wznoszony lub odnawiany budynek jest energooszczędny, zrównoważony i cechuje się minimalnym negatywnym oddziaływaniem na otoczenie. Aby obiekt mógł otrzymać odpowiedni certyfikat, musi być wzniesiony przy użyciu właściwych materiałów, w tym izolacji technicznych.

Program certyfikacji LEED zmienia nasze myślenie o tym jak budynki są projektowane, konstruowane i zarządzane. Jego główną zaletą jest dostarczenie zewnętrznego audytu budynku pod kątem jego "zielonych" cech, takich jak obniżenie zużycia energii i wody, dostęp do światła dziennego czy wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów. Podczas procesu weryfikacji przez niezależnych specjalistów wszystkie te parametry są analizowane i nadawana jest im wartość punktowa, dzięki czemu otrzymany wynik jest obiektywną oceną obiektu. Na podstawie liczby zdobytych punktów przyznawany jest również certyfikat na odpowiednim poziomie: Certified, Silver, Gold i Platinium.

Dokument ten ma wartość dla użytkowników, społeczności lokalnej jak i właścicieli budynków zarówno ze względu na aspekt ekologiczny, jak i finansowy. Biurowce, hotele czy apartamentowce akredytowane w systemie LEED są bowiem bardziej wartościowe, a dział marketingu inwestora zyskuje dodatkowe narzędzie promocji.

Aby ubiegać się o certyfikat LEED należy rozpocząć starania już podczas wstępnych prac koncepcyjnych i projektowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór izolacji technicznych przeznaczonych do zabezpieczania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych chłodniczych i kanalizacyjnych. Odpowiednio dobrane otuliny zmniejszą straty energii, zwiększą komfort akustyczny i zabezpieczy przed powstawaniem grzybów i pleśni, co pozwoli na uzyskanie kolejnych punktów w systemie LEED.

System kredytów certyfikacji LEED obejmuje całościową charakterystykę i wydajność materiałów budowlanych i nie ocenia konkretnych rozwiązań czy marek. Należy jednak pamiętać, że niektórzy producenci oferują szeroką gamę zaawansowanych technologicznie wyrobów, takich jak otuliny, mających zdecydowanie pozytywny wpływ na punktację LEED. Jedną z firm, która oferuje najwyższej jakości izolacje techniczne jest Armacell, globalny lider w tej branży, mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

LEED a izolacje techniczne

System LEED podzielony jest na 5 podstawowych i 2 uzupełniające kategorie, w których łącznie zdobyć można 110 punktów. Aby otrzymać certyfikat na podstawowym poziomie (Certificate) wystarczy zdobyć 40 punktów. Najwyższy poziom Platinum otrzymać można za 80 punktów i więcej. Dodatkowo certyfikacja dostępna jest w kilku rodzajach, w zależności od typu i przeznaczenia budowanego obiektu (np. nowe budynki, szkoły czy handel detaliczny).

Armacell stawiał na ekologiczne, bezpieczne i komfortowe rozwiązania na długo przed wzrostem popularności LEED w naszym regionie. Nasze wyroby doskonale wpasowują się w wiele kategorii LEED i przyczyniają się do uzyskiwania certyfikatów przez budynki, w których są wykorzystane, co  gwarantuje oszczędności energii, ciszę i ochronę przed mikroorganizmami, wyjaśnia Witkowska.

źródło i zdjęcie: Armacell