Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Bezpieczne ogrzewanie z zamkniętą komorą spalania

Co roku sezonie grzewczym media donoszą o kolejnych ofiarach czadu. Tlenek węgla, zwany cichym zabójcą, faktycznie jest śmiertelnie niebezpieczny. Istnieje wiele sposobów, aby się przed nim chronić. Najskuteczniejszym jest wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Na ryzyko zatrucia czadem narażeni są szczególnie mieszkańcy domów i mieszkań, w których są zainstalowane urządzenia grzewcze starego typu - piece węglowe czy kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla jest produktem niepełnego spalania paliw: drewna, węgla, oleju czy gazu. Powstaje w wyniku spalania w niewystarczającej ilości tlenu. Jak do tego dochodzi? Większość urządzeń grzewczych starego typu czerpie powietrze do komory spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane - z kotłowni, łazienki czy kuchni. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie wystarczającej ilości tlenu, na przykład z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej czy zbyt szczelnych okien oraz niewystarczająco częstego wietrzenia - może pojawić się czad.

W kotłach atmosferycznych istnieje także ryzyko wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe. Użytkownicy starych kotłów gazowych często zapominają o obowiązkowych przeglądach. Należy je jednak wykonywać nie tylko podczas trwania okresu gwarancji, ale także później. Doświadczony serwisant pomoże utrzymać urządzenie w pełnej sprawności i w porę podpowie, kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe, mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.

Jakie urządzenia są w pełni bezpieczne?

W odróżnieniu od kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, kotły z zamkniętą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego. Gwarantuje to dostarczanie do palnika odpowiedniej ilości tlenu - czad nie ma szansy powstać i wydostać się na zewnątrz urządzenia. Zamknięta komora spalania jest całkowicie odizolowana od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, więc nie ma możliwości, aby przedostawały się do niego spaliny. Są one usuwane na zewnątrz dzięki wsparciu wentylatora wbudowanego w kocioł.

Wszystkie obecnie dostępne na rynku gazowe kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Decydując się na wymianę starego urządzenia, można być więc pewnym, że nowy kocioł będzie w pełni bezpieczny. Nowoczesne urządzenia grzewcze są również wyposażone w specjalne czujniki, które wyłączają kocioł w przypadku jakiejkolwiek awarii, na przykład w razie nieprawidłowego odprowadzania spalin, mówi Waldemar Matuszyński.

Zamknięta komora spalania ma też kilka zalet związanych z wydajnością kotła i większymi możliwościami, jeśli chodzi o instalację. Kotłownia czy inne miejsce, w którym jest zamontowany kocioł w określonym przedziale mocy, nie musi posiadać okien czy kanału nawiewnego - mniejszy napływ powietrza z zewnątrz sprawia, że pomieszczenie się nie wychładza. Dodatkowo, przewód powietrzno-spalinowy gwarantuje wstępne podgrzanie powietrza, zanim dotrze ono do komory spalania, co pozytywnie wpływa na wydajność urządzenia.

źródło i zdjęcie: De Dietrich