Samorządy przejmują gospodarkę odpadami
Obecnie jest to możliwe dzięki referendum. A to ważne przy 30-procentowej frekwencji. Referendum śmieciowe przy okazji wyborów prezydenckich przeprowadziło Głowno w woj. łódzkim. Frekwencja wyniosła ponad 38 proc. Większość z 15 tys. głosujących opowiedziała się za przejęciem gospodarki odpadami przez samorząd.
Przed głosowaniem w gminie rozpętała się wojna reklamowa. Do odrzucenia planu samorządu nawoływały przydrożne billboardy, strona internetowa, gazetki i samochody ciągnące wielkie reklamy z napisem "Nie dla referendum".
Nowy system ruszy na początku przyszłego roku. Wtedy skończy się wywożenie śmieci do pobliskich lasów.
W Pszczynie na Śląsku, gdzie referendum zorganizowano w 2006 r., uruchomienie odbioru odpadów przez zakontraktowane firmy możliwe było dwa lata później. Zanim śmieciami zajął się samorząd, rocznie wywożono z miasta i gminy około 67 ton posegregowanych odpadów, zaś w 2008 r. 1250 ton. Dwukrotnie wzrosła też ilość śmieci tzw. mieszanych.
W Jedlni-Letnisko na Mazowszu referendum przeprowadzono, podobnie jak w Głownie, wraz z wyborami prezydenckimi. System nowego odbioru i utylizacji odpadów ruszy od przyszłego roku. Do tej pory w liczącej około 12 tys. mieszkańców gminie około połowa nie podpisała umów na usuwanie odpadów. Teraz system gospodarki odpadami obejmie każdego obywatela.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: ALBA