Samorządy przejmują gospodarkę odpadami

Samorządy przejmują gospodarkę odpadami

Śmieci przestaną trafiać do lasów, bo kontrolę nad ich wywozem mają przejąć gminy. Takie zmiany wymusza na nas Unia Europejska. Resort środowiska szykuje zmiany, które umożliwią przejęcie przez samorządy władzy nad gospodarką odpadami w drodze uchwały.

Obecnie jest to możliwe dzięki referendum. A to ważne przy 30-procentowej frekwencji. Referendum śmieciowe przy okazji wyborów prezydenckich przeprowadziło Głowno w woj. łódzkim. Frekwencja wyniosła ponad 38 proc. Większość z 15 tys. głosujących opowiedziała się za przejęciem gospodarki odpadami przez samorząd.

Przed głosowaniem w gminie rozpętała się wojna reklamowa. Do odrzucenia planu samorządu nawoływały przydrożne billboardy, strona internetowa, gazetki i samochody ciągnące wielkie reklamy z napisem "Nie dla referendum".

Nowy system ruszy na początku przyszłego roku. Wtedy skończy się wywożenie śmieci do pobliskich lasów.

W Pszczynie na Śląsku, gdzie referendum zorganizowano w 2006 r., uruchomienie odbioru odpadów przez zakontraktowane firmy możliwe było dwa lata później. Zanim śmieciami zajął się samorząd, rocznie wywożono z miasta i gminy około 67 ton posegregowanych odpadów, zaś w 2008 r. 1250 ton. Dwukrotnie wzrosła też ilość śmieci tzw. mieszanych.

W Jedlni-Letnisko na Mazowszu referendum przeprowadzono, podobnie jak w Głownie, wraz z wyborami prezydenckimi. System nowego odbioru i utylizacji odpadów ruszy od przyszłego roku. Do tej pory w liczącej około 12 tys. mieszkańców gminie około połowa nie podpisała umów na usuwanie odpadów. Teraz system gospodarki odpadami obejmie każdego obywatela.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: ALBA