Analiza efektu ekologicznego budynku z BuildDesk Eko Efekt
Skala działań termomodernizacyjnych w Polsce rośnie. Realizowane są inwestycje, które mogą doprowadzić nawet do 50 proc. oszczędności aktualnych kosztów ogrzewania, dotyczą głównie budynków wielorodzinnych, jak również obiektów użyteczności publicznej.
Zgodnie z definicją audytu energetycznego [Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Dz.U. Nr 233, poz. 1459], ma on określać nie tylko zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ale również powinien wskazywać optymalne wielkości efektu ekologicznego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Oprogramowanie oddane przez BuildDesk w ręce doradców energetycznych, stanowi ułatwienie procesu przygotowania dokumentacji modernizowanego budynku, jest to bowiem jeden z obowiązkowych elementów wniosku o dofinansowanie w ramach funduszy krajowych (np. NFOŚiGW) i unijnych (RPO), objaśnia Konrad Witczak, konsultant ds. efektywności energetycznej BuildDesk Polska.
Program komputerowy BuildDesk Eko Efekt został stworzony w celu obliczania efektu ekologicznego wykonanej modernizacji budynku lub źródła ciepła. Opracowanie dostarcza również informacji na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych, spowodowanej zmniejszeniem zapotrzebowania na energię lub zastąpieniem źródła energii innym, mniej uciążliwym dla środowiska. Dodatkowo pozwala na obliczenie emisji gazów dla budynku już istniejącego, czyli np. wylicza na podstawie danych ze świadectwa energetycznego jak uciążliwy dla środowiska jest dany budynek.
Opracowanie generowane za pomocą BuildDesk Eko Efekt jest raportem przedstawiającym podstawy wyliczeń. W graficznej formie (wykresy) przedstawia informacje na temat redukcji takich gazów jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, dwutlenek węgla, tlenek węgla, pył, sadza czy benzo(a)piren, dla budynku zarówno przed jak i po przeprowadzonej modernizacji.
Dzięki BuildDesk Eko Efekt możliwa jest kontrola procesu modernizacyjnego budynku pod względem jego wpływu na środowisko naturalne. Z kolei dostarczone informacje na temat emisji CO2 pozwolą na podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do ograniczenia zużycia energii, podkreśla Witczak.
Program został stworzony na podstawie wartości emisji przyjętych przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1996 roku. Pozwala także na wyliczenie opłat za emisję gazów cieplarnianych na podstawie wprowadzonych opłat lub opłat przyjętych w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.
BuildDesk Eko Efekt współpracuje z BuildDesk Energy Certificate Professional (BDEC PRO) oraz BuildDesk Energy Audit (BDEA). Z każdego z tych programów można eksportować dane pozwalające na obliczenie efektu ekologicznego zaprojektowanej termomodernizacji (BDEA) lub emisji w stanie aktualnym (BDEC PRO). Zasady korzystania z programu są takie same jak w przypadku BDEC PRO i BDEA, co oznacza, że zarówno obliczenia jak i wyniki są bezpłatne, natomiast wydruk opracowania odbywa się poprzez połączenie z serwerem, w ramach płatności kredytowych lub za pomocą kont Professional (tych samych co w przypadku programów BDEC PRO i BDEA).
W świetle działań ekologicznych i efektywnościowych w całej Europie można zaobserwować, że analizy wpływu modernizacji na środowisko stają się coraz bardziej powszechne i konieczne, nie tylko w przypadku inwestycji. Dlatego też planujemy rozwijać BuildDesk Eko Efekt o kolejne opracowania wymagane w różnych procesach administracyjno-inwestycyjnych, dodaje Witczak.
źródło: BuildDesk Polska
zdjęcie: www.mojabudowa.pl