Jak usunąć azbest z dachu?

Jak usunąć azbest z dachu?

Na czym dokładnie polega negatywny wpływ azbestu na nasze zdrowie? Odpowiedź kryje się we włóknach, z których wykonywane są azbestowe pokrycia. Podczas użytkowania wystawione są one na działanie czynników atmosferycznych - w efekcie mogą się kruszyć, a wtedy w powietrzu pojawiają się wspomniane włókna.

Włókna wdychane do płuc w postaci pyłu, przyczyniają się do powstawania groźnych chorób. Najlepszym rozwiązaniem, korzystnym dla nas i dla przyszłych pokoleń, jest więc wymiana starego pokrycia.

Wymiana azbestowego dachu. Od czego zacząć?

Pamiętajmy, że samodzielnie usuwając azbestowy dach, narażamy na szwank zdrowie swoje i najbliższych. W ten sposób ryzykujemy również otrzymanie grzywny za niewłaściwą gospodarkę odpadami. W celu demontażu i utylizacji materiału należy wynająć profesjonalną firmę. Jej pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ochronny. Oprócz tego posiadają niezbędne narzędzia, takie jak odkurzacze z filtrami HEPA, czy taśmy służące do ostrożnego transportowania płyt azbestowych z poziomu dachu na ziemię. Ważne, aby przy wynajmie ekipy zwrócić uwagę, czy posiada ona uprawnienia niezbędne przy pracy z wyrobami zawierającymi azbest - o listę takich przedsiębiorstw można zapytać w wydziale ochrony środowiska powiatu.

Przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy tymczasowo ogrodzić teren. Dobrze też, jeśli o planowanych działaniach odpowiednio wcześniej powiadomimy sąsiadów - zaoszczędzimy im w ten sposób kłopotów związanych z ewentualnymi utrudnieniami. Pamiętajmy również, żeby zamiar przeprowadzenia prac zgłosić wcześniej do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Po pomyślnie dokonanym demontażu, usunięty materiał trzeba jeszcze bezpiecznie przetransportować do punktu przeznaczonego do jego składowania. Istnieją ścisłe wytyczne co do utylizacji - transport musi się odbyć z zachowaniem przepisów obowiązujących przy przewożeniu materiałów niebezpiecznych. Odpady należy szczelnie zapakować, tak aby wykluczyć możliwość ich otwarcia lub uszkodzenia podczas przemieszczania.

Pozyskiwanie funduszy na demontaż pokrycia azbestowego

Zarówno usunięcie azbestu, jak i jego transport należą do kompetencji firmy demontażowej. Jej wynajęcie wiąże się z wydatkami, jednak trzeba wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na otrzymanie dofinansowania. Po pierwsze, warto sprawdzić program likwidacji azbestu w gminie, w której mieszkamy - można tam także znaleźć informacje na temat wsparcia finansowego inwestycji. Specyfika procesu pozyskiwania funduszy w poszczególnych gminach może wyglądać nieco inaczej, dlatego należy zaznajomić się z procedurami składania wniosku obowiązującymi w naszej jednostce samorządowej. Warto działać w grupie - najlepiej skontaktować się z innymi osobami zamierzającymi dokonać usunięcia azbestu ze swojej posesji i wspólnie z nimi złożyć stosowny wniosek - wzrośnie wtedy szansa, że uzyskamy dofinansowanie. Kolejna metoda to ubieganie się w banku o specjalny kredyt ekologiczny. Jak widać, możliwości pozyskania środków pieniężnych na usunięcie starego pokrycia jest niemało - wystarczy odrobina cierpliwości i determinacji, a cała operacja demontażu może okazać się dużo mniej kosztowna, niż byśmy się tego wcześniej spodziewali.

źródło: Creaton