Budujesz dom energooszczędny - szukaj w gminie wsparcia finansowego
Z Powiatowych i Gminnych Programów Ochrony Środowiska możemy otrzymać dofinansowania przeznaczone np. na zakup i instalację solarów. Niestety nie są one szeroko dostępne, ponieważ tego typu wsparcie finasowe przy budowie domu energooszczędnego, udało się uruchomić jedynie przez część samorządów.
Jak pokazują doświadczenia z lat 2008-2009, znacznie pewniejszym źródłem pieniędzy okazuje się Bank Ochrony Środowiska, mówi Petra Pańka, menedżer finansów w spółce ES Polska budującej domy jednorodzinne. Kredyty preferencyjne z BOŚ dostępne są we wszystkich województwach. Ich oprocentowanie wynosi ok. 2%. Kredyt ten umożliwi sfinansowanie np. pompy ciepła, kotłów na paliwa odnawialne, kolektorów słonecznych (bez kotłowni), czy przyłączenia gospodarstwa domowego do istniejącej sieci geotermalnej.
O kredyt ubiegać mogą się klienci indywidualni, korporacyjni oraz jednostki samorządu terytorialnego. Pożyczki na urządzenia i wyroby służące ochronie środowiska udzielane są w oparciu o odpowiednie porozumienia z firmami sprzedającymi tego typu urządzenia. Warunki uzyskania kredytu mogą się trochę różnić w poszczególnych województwach, ponieważ środki finansowe pochodzą z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przewiduje się również pod koniec 2010 roku uruchomienie nowego, taniego produktu bankowego na zakup kolektorów słonecznych. Wkład, jaki zostanie włożony z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidziany został na poziomie około 30%. Już dzisiaj nowemu kredytowi prorokuje się powodzenie podobne do programu ?Rodzina na swoim?, z którego w 2009 roku skorzystało tysiące osób. Nie wiadomo na razie, czy obejmował on będzie baterie słoneczne (przetwarzające energię słoneczną na prąd), czy tylko kolektory (przetwarzające energię słoneczną na energię cieplną).
Najciekawsze możliwości dawałyby kredyty na baterie słoneczne, skoordynowane z przepisami umożliwiającymi sprzedaż wyprodukowanego z energii słonecznej prądu operatorom sieci energetycznych. Rozwiązania podobne do tych ostatnich wprowadzono już w Czechach, gdzie inwestorzy którzy zdecydowali się na solary, płacą groszowe rachunki za prąd. Tu wszystko zależy już jednak od ustawodawcy, dodaje Petra Pańka. Od strony technicznej - biorąc pod uwagę projekty domów z dachami o odpowiednim skosie, czy firmy instalujące ogniwa fotowoltaiczne - rynek jest przygotowany do ewentualnego szerszego niż dotąd wykorzystania techniki solarnej.
Po szczegółowe informacje na temat dostępnych źródeł finansowania energooszczędnego budownictwa należy udać się do jednostek samorządowych (Gminne i Powiatowe Programy Ochrony Środowiska) w miejscu zamieszkania. Pomocna może okazać się także strona internetowa Banku Ochrony Środowiska.
źródło: www.prnews.pl
zdjęcie: Archipelag