Oświetlenie w kuchni - kilka porad dla planujących nowoczesną aranżację kuchni

Oświetlenie w kuchni - kilka porad dla planujących nowoczesną aranżację kuchni

Odpowiednie rozplanowanie i rozmieszczenie punktów świetlnych w kuchni to kluczowy etap jej aranżacji. Już na etapie planowania warto dokładnie ustalić, w których miejscach znajdą się źródła światła oraz w jakim kierunku będą skierowane. Warto pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie o szczególnych wymaganiach pod tym względem. Odpowiednio doświetlony blat kuchenny, zlewozmywak, stół - to warunek sprawnego funkcjonowania całego pomieszczenia.

Planowanie oświetlenia w kuchni - od A do Z

Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy dużo wolnego czasu. Przygotowujemy posiłki, przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną, sprzątamy. Również picie kawy, przygotowywanie śniadań i wieczornych posiłków nadaje wyjątkowy urok temu pomieszczeniu. Oświetlenie wykorzystane w tym pomieszczeniu powinno być maksymalnie funkcjonalne i praktyczne, a jednocześnie tworzyć przytulną, domową atmosferę.

Wybór formy oświetlenia zależy od różnych czynników. Metraż kuchni, obecność i liczba okien, kolor ścian, rodzaj wykorzystanych mebli - to wszystko ma wpływ na ostateczny rezultat aranżacyjny oraz powinno być punktem wyjścia w wyborze systemu oświetleniowego.

Obecnie, jednym z najchętniej wybieranych systemów oświetlenia jest oświetlenie LED natynkowe, które sprawdza się w kuchniach różnych typów. W pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, loftowym i minimalistycznym oświetlenie LED natynkowe doskonale dopełni stylu pomieszczenia, stając się istotnym elementem aranżacyjnym. W kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym lub ikeowskim - oświetlenie natynkowe będzie stanowić interesujące zwieńczenie całej aranżacji, tworząc dla niej przyjemny kontrapunkt.

Oprawki do oświetlenia LED w kuchni - jak wybierać, by trafić?

Oświetlenie LED jest wybierane z różnych powodów. Wymienić można przyczyny zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne; zacznijmy jednak od tych drugich. LEDy bowiem to system oświetleniowy o wyjątkowo niskim zużyciu energii. Jest ono niższe niż w konwencjonalnych żarówkach, a nawet niższe niż w żarówkach energooszczędnych. Wiele osób korzystających z tradycyjnych żarówek decyduje się w pewnym momencie, by wymienić je na LEDy, co oczywiście bardzo pozytywnie wpływa na stan portfela. Pozwala bowiem obniżyć wydatki za oświetlenie nawet kilkukrotnie.

Tuby oświetleniowe są jednymi z najchętniej wybieranych systemów montowania oświetlenia LED. Tuby takie występują w rozmaitych wersjach - poszczególne dostępne oprawki mogą różnić się kształtem, wielkością, kolorem, rodzajem zastosowanych materiałów, a w rezultacie - uzyskiwanym za ich pomocą efektem aranżacyjnym.

Warto wybierać tuby oświetleniowe nie tylko z uwagi na ich wartości estetyczne, ale również praktyczne. Niektóre tuby pozwalają na dość swobodne manipulowanie ustawieniem źródła światła, a tym samym - jego nakierowanie w to miejsce, gdzie akurat będzie potrzebne. Jest to duże ułatwienie w czasie pracy w kuchni i wykonywania codziennych obowiązków.

Tuby oświetleniowe można łączyć w ciągi, tworząc bardzo rozbudowane systemy oświetleniowe, a także wykorzystywać solo. Często, montuje się je bezpośrednio nad blatem, zlewozmywakiem lub innym "stanowiskiem pracy" w kuchni.

fot. Materiały prasowe