Zdrowe i ekologiczne grillowanie przy pomocy grilla gazowego

Zdrowe i ekologiczne grillowanie przy pomocy grilla gazowego

Grillowanie jest bardzo popularnym i dającym wiele satysfakcji zajęciem. Dla niejednej osoby staje się sposobem na przyjemne spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną, a na dodatek okazją do przekąszenia czegoś smacznego. Jednak myśląc o grillowaniu potraw, powinniśmy dużą wagę przykładać także do kwestii zdrowia i ekologii. Jak zatem połączyć ulubiony rodzaj spotkania w ogrodzie z tymi priorytetami?

Tradycyjny grill węglowy: czy spełnia nasze wymagania?

Klasyczny grill węglowy, choć wciąż cieszy się ogromną popularnością ze względu na smak powstałych potraw, prostotę obsługi, niewielką ilość miejsca, jakiej wymaga, a nawet na stosunkowo niską cenę zakupu, niestety nie spełnia wyżej wskazanych wymagań. Jego użytkowanie wymaga bowiem używania węgla, czyli paliwa kopalnego, które podczas spalania wytwarza dużą ilość produktów spalania (gazów, popiołu).

Jednocześnie przygotowane dania nie należą do najzdrowszych. Osadza się na nich sadza, często są przypalone ze względu na brak możliwości swobodnej regulacji płomienia. Wszystkie te cechy sprawiają, że znacznie lepiej postawić będzie na nowoczesny grill ogrodowy z systemem gazowym.

Grille ogrodowe gazowe. Jak wygląda u nich przygotowanie jedzenia i jaki ma związek ze zdrowiem?

Grille gazowe ogrodowe są przygotowane w taki sposób, aby posiadały szereg palników gazowych (np. cztery lub pięć). Mięso albo inne potrawy układa się na odpowiednio przygotowanym ruszcie albo tacy, co pozwala na ich przygotowywanie bez obawy o to, że tłuszcz będzie kapał na palniki. W ten sposób unikamy dwóch negatywnych efektów. Po pierwsze, nagłych skoków płomienia, jak ma to miejsce w grillach tradycyjnych, a zatem przypalania potraw. Po drugie, możemy uniknąć dzięki temu osiadania sadzy na jedzeniu, ponieważ brak spalania węgla lub kapiącego tłuszczu zmniejsza jej wydzielanie do zera.

Dzięki zastosowaniu grilla ogrodowego gazowego możemy więc cieszyć się smacznym jedzeniem upieczonym w sposób, który jest najlepszy dla naszego zdrowia. Dzięki temu nie musimy też obawiać się, że staniemy przed wyzwaniem, jak oczyścić upieczone mięso z sadzy i spalenizny, co bez wątpienia poprawi jego smak.

Jak wygląda wpływ grilla gazowego na środowisko?

W grillu gazowym wykorzystujemy gaz z butli (mieszankę propan-butan), a nie węgiel. W ten sposób unikamy powstawania całego szeregu substancji szkodliwych: popiołu, sadzy, pozostałości po węglu. Jednocześnie emisja gazów, która zachodzi w przypadku spalania gazu, jest znacznie czystsza i nie powoduje wydzielania m.in. szkodliwych tlenków siarki, która zawsze jest obecna w węglu drzewnym stosowanym w grillach węglowych. Dzięki temu znacznie mniej zatruwamy atmosferę i nie powoduje powstawania tak dużej ilości odpadów.

Dodatkowym atutem korzystania z grilla gazowego może być to, że jest znacznie bardziej ekonomiczny. Pomimo że pierwotna inwestycja będzie większa, z czasem szybko przekonamy się, że była dobrym posunięciem. Butla gazu może wystarczyć nawet na cały sezon, co oznacza o wiele mniejsze koszty niż w przypadku kupowania wielu worków węgla.

fot. otwierająca: materiały prasowe