Jak prawidłowo położyć papę termozgrzewalną?

Jak prawidłowo położyć papę termozgrzewalną?

Samodzielne ułożenie na dachu papy termozgrzewalnej jest możliwe, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. O tym, jak kłaść papę tego typu piszemy w nowym artykule.

Zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, jest odporna na ekstremalne temperatury, a jej montaż w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami jest łatwiejszy i szybszy. Jeśli do tego zestawu zalet dodamy ognioodporność, dużą trwałość oraz elastyczność umożliwiającą jej stosowanie nawet tam, gdzie będzie narażona na drgania lub odkształcenia, nie powinno dziwić, że papa termozgrzewalna stała się jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Więcej o niej możecie dowiedzieć się, klikając ten link - Suez - Papy termozgrzewalne. Jak jednak poprawnie położyć papę termozgrzewalną?

Kładzenie papy termozgrzewalnej - przygotowanie podłoża

Położenie papy na niewyrównanym lub nieoczyszczonym podłożu może skutkować powstawaniem pęknięć i nieszczelności. Aby tego uniknąć i zachować na dłużej właściwości izolacyjne papy, należy odpowiednio przygotować podłoże. Cały proces składa się z następujących kroków:

  • ocena stanu podłoża: konieczna jest szczegółowa kontrola powierzchni pod kątem stabilności, zawilgocenia, pęknięć, uszkodzeń lub innych defektów konstrukcyjnych;
  • oczyszczenie powierzchni: musi ona być sucha, czysta i wolna od zanieczyszczeń takich jak kurz, piasek, liście, tłuszcz czy resztki starej papy. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą wpłynąć na przyczepność papy i doprowadzić do powstawania pęcherzy;
  • wyrównanie podłoża: nierówności sprzyjają powstawaniu wybrzuszeń i zagłębień utrudniających prawidłowe przyklejenie papy. By uniknąć przecieków, powinniście wyrównać podłoże za pomocą masy naprawczej;
  • zagruntowanie powierzchni: grunt poprawi przyczepność papy do podłoża i, tym samym, trwałość izolacji. Grunty bitumiczne aplikuje się za pomocą pędzla czy wałka lub natryskowo. Gruntowanie wykonuje się na suchej powierzchni, do nałożenia papy można przystąpić po upływie zalecanego przez producenta czasu. Pamiętajcie też, że grunt powinien być równomiernie rozprowadzony, a jego nadmiar należy usunąć;
  • zabezpieczenie krawędzi, kominów, świetlików i innych detali. W miejscach tych najlepiej jest użyć specjalnych taśm bitumicznych. Upewnijcie się też, że prawidłowego montażu papy nie będą utrudniać rynny.

Grunt pod papę termozgrzewalną - jaki wybrać?

Wspomniane przed chwilą gruntowanie wymaga szczegółowego omówienia. Źródłem sporych problemów może okazać się wybór preparatu gruntującego. Na rynku znajdziecie dwa rodzaje gruntów - rozpuszczalnikowy i wodny. Ten pierwszy zapewnia bezproblemową aplikację i szybko schnie. Sprawdza się przede wszystkim na gładkich i suchych nawierzchniach. Na chropowatych i zawilgoconych powierzchniach lepszym wyborem będzie grunt wodny, który jednak wymaga dłuższego schnięcia, co może opóźnić rozpoczęcie dalszych prac.

Nakładanie papy termozgrzewalnej - krok po kroku

Zanim położycie papę, warto zadbać o to, by dach zabezpieczony był membraną paroprzepuszczalną i termoizolacją (ze styropianu, styroduru lub płyt PIR). Mimo że zwiększy to koszty całej inwestycji, zredukuje straty ciepła z budynku, co w toku eksploatacji przełoży się na mniejsze rachunki. Zastosowanie takiego układu pozwala też pracować materiałom i tym samym zapobiega powstawaniu nieszczelności.

Jeśli chodzi o samą aplikację papy, duże znaczenie ma to, w jakich warunkach atmosferycznych jest ona przeprowadzana. Powinna to być pogoda bez opadów, z temperaturą w zakresie od 5 do 25 stopni Celsjusza. W takich temperaturach zachowuje ona pełną elastyczność, co przekłada się na łatwość układania i zgrzewania.

Po przywiezieniu papy na plac budowy, konieczne jest rozwinięcie rolki i pozostawienie na chwilę, co rozładuje naprężenia i pozwoli uniknąć odkształceń. Potem rolkę powinniście zwinąć ponownie i rozwijać w miarę potrzeby. Poszczególne warstwy powinny być nanoszone metodą „na zakład”, czyli nakładane na siebie na szerokość (8-10 centymetrów) i długość (12-15 centymetrów). Szczegółowe informacji o montażu znajdziecie w instrukcji dla danego produktu.

Ostatni ważny aspekt to samo zgrzewanie. Odbywa się ono z użyciem gazowego palnika dekarskiego i polega na stopieniu bitumu, który spaja papę z podłożem. Zgrzewanie wymaga sporej uwagi przy rozprowadzaniu ciepła - tak, by nie przegrzać papy i uniknąć pozostawiania niedogrzanych miejsc. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności, tę czynność powinniście przynajmniej skonsultować z doświadczonym dekarzem, który podpowie wam, jaka powinna być odległość palnika od papy i tempo jego przesuwania.

Jak widzicie, okazji do popełniania błędu przy układaniu papy termozgrzewalnej jest dość dużo. Od nieprawidłowego przygotowania podłoża, przez wybór niedopasowanego gruntu i pracę w nieodpowiednich warunkach, aż po błędy związane z układaniem i zgrzewaniem papy - wszystko to może zadecydować o efektach. Prace warto więc poprzedzić odpowiednim przygotowaniem merytorycznym, a w razie konieczności skorzystać z pomocy specjalisty.

Artykuł partnera