Wybieramy i kupujemy pokrycie dachowe

Wybieramy i kupujemy pokrycie dachowe

Blachodachówki, bitumiczne płyty faliste, blachy płaskie, gonty bitumiczne lub dachówki cementowe. Wśród takiej rozmaitości wcale niełatwo wybierać... tym bardziej że może chodzić o wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Pokrycie trzeba dobrać odpowiednio do nachylenia dachu, bo większości materiałów dekarskich dotyczą w tej kwestii jakieś ograniczenia, np. gontu bitumicznego ani drewnianego nie można stosować na dachach o bardzo małym spadku, bo na takich długo leży śnieg, a więc większe jest prawdopodobieństwo zastoisk wody i przecieków.

Zawsze trzeba uwzględnić kształt połaci: materiał w dużych sztywnych arkuszach trudno byłoby ułożyć na dachach z licznymi załamaniami czy lukarnami. Materiał musi też być odpowiedni do konstrukcji więźby: nie można na przykład ułożyć dachówki ceramicznej na więźbie zaprojektowanej pod blachodachówkę - bez określonych przez fachowca zmian w konstrukcji dachu.

Wreszcie pokrycie dachowe powinno się dopasować do warunków otoczenia, takich jak zanieczyszczenia powietrza czy zacienienie: słona bryza w regionach nadmorskich może przyspieszać niszczenie pokryć z blachodachówki lub blachy ocynkowanej, a wysokie drzewa - sprzyjać rozwojowi mchów i porostów na zacienionych połaciach dachów pokrytych gontem czy dachówką ceramiczną.

W ankietach przeprowadzanych w naszym wydawnictwie na pytanie ?Czym chcieliby Państwo pokryć dach?? prawie połowa budujących (48%) odpowiada, że dachówkami ceramicznymi, co czwarty wybiera pokrycia z blachy, co szósty - dachówki cementowe, a co czternasty - gonty bitumiczne.

Wybierając pokrycie dachowe, warto zwrócić uwagę na to, z czego zostało ono wykonane, jakie właściwości mają poszczególne rozwiązania, w jakich warunkach można je stosować, do jakich dachów są przeznaczone, jak reagują na warunki atmosferyczne, a także czy są trwałe, odporne na zmianę temperatury i wilgotności. Warto także zastanowić się, czy pasuje do stylistyki domu i charakteru okolicznej architektury.

Określając natomiast wstępne koszty pokrycia dachu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, ile zapłacimy za 1 m2 danego materiału. Sporą część wydatków stanowić będą koszty elementów dodatkowych: dachówek kalenicowych, połówkowych, gąsiorów, kominków wentylacyjnych, i są one tym wyższe, im bardziej skomplikowany kształt ma dach. Dlatego koszt krycia dachu o tej samej powierzchni i tym samym materiałem, wcale nie musi być jednakowy - jeśli dach ma skomplikowany kształt, trzeba będzie zapłacić więcej niż w przypadku dachu prostego.

Najwięcej za elementy dodatkowe zapłacimy, wybierając dachówki ceramiczne oraz cementowe. Mniej, kupując pokrycia z blachy, a jeszcze mniej - gonty bitumiczne.