Bydgosko-toruńskie odpady zamienią się w zieloną energię

Bydgosko-toruńskie odpady zamienią się w zieloną energię

Naczelny Sąd administracyjny 23 listopada br. uchylając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w sprawie decyzji środowiskowej dał zielone światło dla budowy spalarni w Bydgoszczy. Tym samym decyzja środowiskowa wydana przez Prezydenta miasta jest ostateczna i prawomocna.

Orzeczenie otwiera drogę do pozyskania 330 mln złotych z UE na realizacje inwestycji, która pozwoli nie tylko na ograniczenie składowania śmieci, ale będzie również źródłem zielonej energii.

W dniu dzisiejszym potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. Tym samym decyzja środowiskowa wydana przez Prezydenta Bydgoszczy 13 lipca 2009 r. jest ostateczna i nieodwołalna. Wyrok NSA nie pozostawia żadnych wątpliwości i ostatecznie kładzie kres wszystkim plotkom mówiącym o tym, że spalarnia odpadów może nie powstać. Jako pierwsi w kraju spełniamy wszystkie warunki by podpisać umowę o dofinansowanie tego typu inwestycji. Mam nadzieję, że już wkrótce tak się stanie, mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury. Spalarnia to szansa dla środowiska i impuls do gospodarczego rozwoju. Dzięki niej zlikwidujemy góry śmieci na składowiskach, a podczas unieszkodliwiania termicznego odpady zamienimy w zieloną energię: prąd i ciepło. To zaś oznacza tańsze rachunki dla Bydgoszczan, dodaje rzecznik.

ProNatura prowadzi również rozmowy z organizacjami ekologicznymi w sprawie technologii i funkcjonowania przyszłej spalarni odpadów. Jak widać konsultacje wciąż trwają. Słuchamy z uwagą merytorycznych wskazówek. Każdy z pomysłów poddajemy dyskusji i analizujemy. To cenna wiedza, która znajdzie odzwierciedlenie w sukcesywnie ogłaszanych przetargach dotyczących projektu, wyjaśnia Mieczysław Serafin, Prezes ProNatury.

źródło: ProNatura
zdjęcie: www.mkuok.nbip.pl