Wykonywanie fundamentów - krok po kroku

Wykonywanie fundamentów - krok po kroku

Budowa fundamentów to jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego proces ten należy zawsze zacząć od starannego i indywidualnego dopracowania wszystkich jego aspektów. Warto pamiętać, aby do wszelkich prac związanych z fundamentami używać odpowiedniego i pewnego jakościowo  cementu. Niewłaściwy dobór spowoduje obniżenie trwałości konstrukcji, powstanie usterek estetycznych, a także może podwyższyć koszty budowy.

Ławy fundamentowe - podstawa budynku

Posadowienie domu można wykonać na kilka sposobów, jednak najczęściej spotykane to: na ławach fundamentowych lub płycie. Duża popularność ław wiąże się przede wszystkim z łatwością ich wykonania, niedużym kosztem oraz wysoką trwałością. Ponadto, ławy pozwalają rozłożyć na większą powierzchnię nacisk, który będzie wywierać cały budynek. Dzięki nim obciążenie gruntu ścianami jest znacznie mniejsze. Należy przy tym pamiętać, że wysokość i szerokość ław wynika z obliczeń przeprowadzonych przez projektanta i nigdy nie wolno samodzielnie ich modyfikować.

Obecnie w Polsce największą popularnością cieszą się ławy betonowe, które wylewa się bezpośrednio w gruncie, a w celu zwiększenia ich odporności na pękanie podczas osiadania gruntu, dodatkowo zbroi się je podłużnie stalowymi prętami.

Standardowe zbrojenie pod budynek jednorodzinny to zazwyczaj 4 pręty o średnicy 12 mm ze stali żebrowanej. Jeśli nośność gruntu jest niedostateczna lub istnieje ryzyko zwiększonych obciążeń stosuje się ławy żelbetowe o większej ilości zbrojenia stalowego i szersze. Co ważne, w przypadku szczególnie niekorzystnych warunków gruntowych ściany fundamentowe można oprzeć na żelbetowej płycie, stopach lub ruszcie, które sięgają nośnych warstw gruntu. Natomiast budynki lekkie, np. drewniane mogą być stawiane na fundamentach uproszczonych, wtedy ściany fundamentowe opierają się bezpośrednio na dobrze zagęszczonej podsypce żwirowo piaskowej wykonanej do głębokości strefy przemarzania gruntu.

Punktem wyjścia do prac fundamentowych jest zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu i przygotowanie wykopu na głębokość oraz szerokość zgodną z wytycznymi zawartymi w projekcie. Wykopy zazwyczaj wykonuje się koparką, a następnie wyrównuje ręcznie. Beton wykorzystywany przy wylewaniu fundamentów możemy przygotować sami - zwracając szczególną uwagę na właściwy dobór i proporcje składników - lub zatrudnić firmę, która przywozi gotowy beton na miejsce budowy. Wybierając to drugie rozwiązanie możemy być pewni jakości dostarczanego produktu.

Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie mieszanki betonowej możemy zdecydować się np. na cement Ekspert marki Lafarge. Jest to cement CEM II B w klasie wytrzymałości 42,5. Szybki przyrost wytrzymałości oraz wysoka wytrzymałość końcowa sprawia, że produkt doskonale sprawdza się do samodzielnego przygotowania betonów nawet wysokich klas C 35/45 na placu budowy. Ze względu na dobrą urabialność dodatkowo ułatwia wypełnianie form i szalunków, a także zwiększa pompowalność mieszanki betonowej, dzięki czemu idealnie nadaje się do prac fundamentowych.

Przed rozpoczęciem betonowania należy jeszcze wyrównać podłoże pod ławy oraz zabezpieczyć zbrojenie przed przemieszczeniem układając je na warstwie podkładowej z niezbrojonego chudego betonu (C8/10) grubości około 10 cm. W przypadku jednorodnych gruntów piaszczystych można go zastąpić podsypką żwirową. Warto pamiętać, że zbrojenie ław montuje się z zachowaniem min. 4-centymetrowej warstwy otuliny betonu, radzi Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny z Lafarge Cement S.A.

Do zalewania ław fundamentowych stosuje się najczęściej beton klasy minimum C16/20, o konsystencji umożliwiającej staranne wypełnienie szalunków. Taki beton wymaga również zagęszczenia wibratorem oraz wyrównania łatą. Na tym etapie prac należy pamiętać, że niedopuszczalne jest dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż w konsekwencji prowadzi to do znacznego osłabienia betonu fundamentów. To samo tyczy się układania betonu kiedy dno wykopu jest błotniste lub stoi w nim woda. Warto pamiętać, że zabetonowaną ławę trzeba odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie dopuścić do zbyt szybkiego wysychania betonu. W tym celu należy ją przykryć folią lub polewać systematycznie wodą przez co najmniej 7 dni, tak aby fundament mógł osiągnąć wymaganą wytrzymałość.