Przygotowanie domu do zimy
Ocieplając dom 12 - centymetrową warstwą np. popularnego styropianu w kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jeśli do tej pory nie mamy ocieplonych ścian domu, a chcemy mieć w pomieszczeniach przyzwoitą temperaturę, musimy pogodzić się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
W każdym przypadku przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi. W słoneczne dni odsłaniajmy okna na promienie słoneczne, tak by do środka dostało się jak najwięcej ciepła. Analogicznie na wieczór starajmy się je zasłaniać nawet specjalnymi roletami zewnętrznymi, tworząc dodatkową barierę zapobiegającą wychłodzeniu pomieszczeń.
Stan techniczny domu to podstawa
Podczas mrozów na pewno będziemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby, używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel, itp. Ich stan techniczny przed sezonem koniecznie powinien być sprawdzony przez fachowców. Pamiętajmy, by chroniąc się przed zimnym powietrzem, nie zatykać przewodów wentylacyjnych.
To może być niebezpieczne. Każde paliwo potrzebuje do spalania dużych ilości tlenu, dlatego otwory wentylacyjne powinny być drożne i odsłonięte. Przed pierwszymi przymrozkami koniecznie zamknijmy wszelkie zewnętrzne dopływy wody m.in. odłączmy węże ogrodowe.
Upewnijmy się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i należycie zamontowane. Nieszczelne powodują niebezpieczeństwo, jak i utratę ciepła. Usuńmy zanieczyszczenia z rynien oraz udrożnijmy wpusty dachowe. Naprawmy chodniki wokół domu, aby uniknąć przeciekania wody do piwnic. Pozbądźmy się uszkodzenia elewacji i innych elementów zewnętrznych, które mogą stać się przyczyną "zadomowienia się" insektów.
źródło i zdjęcie: Termo Organika