
Budownictwo - moda na glinę powraca
Glina była stosowana jako budulec już we wczesnej starożytności. Po latach dominacji eternitu i tzw. „wielkiej płyty” w okresie PRL-u, wraca do łask. Buduje się z niej ekologiczne domy, altany i kuchnie letnie. Przede wszystkim jednak, służy do wyrobu dachówek ceramicznych, które obecnie stały się wizytówką budownictwa mieszkaniowego "z wyższej półki".
Historia pokrywania dachów wypalanymi płytkami glinianymi sięga początków II tysiąclecia p.n.e. Dachówki ceramiczne cieszyły się popularnością tak w czasach Imperium Rzymskiego, jak i później. Jednak po II wojnie światowej polscy architekci niechętnie sięgali po glinę. Oficjalna propaganda PRL z jednej strony starała się ośmieszyć tego typu budownictwo jako prymitywne, z drugiej ceramiczne dachówki uważane były za burżuazyjny relikt przeszłości. Skutkiem tego typu działań są osiedla z wielkiej płyty oraz dachy pokryte szkodliwym eternitem.
Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się ceramiczne dachówki płaskie, takie jak Turmalin marki BRAAS. Stosowane głównie w nowoczesnym budownictwie, stanowią swoistą syntezę tradycji i współczesności.
O rabaty na dachówki należy pytać w punktach handlowych. Adresy dystrybutorów dostępne są na stronie: http://www.monier.pl/dystrybutorzy/wyszukaj-dystrybutora.html.
źródło i zdjęcie: Monier Braas