Ściany bez grzybów i pleśni

Ściany bez grzybów i pleśni

Beton komórkowy H+H jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych. W ostatnich latach jego udział w całym rynku materiałów ściennych w Polsce wzrósł do ponad 40%. Jest to wynikiem wielu zalet betonu komórkowego. Jedną z nich jest przeciwdziałanie rozwojowi grzybów i pleśni, a to z kolei wpływa do komfort mieszkania w takim budynku. Skąd bierze się ta cecha betonu komórkowego?

Jednym z głównych surowców używanych do jego produkcji jest wapno. To składnik niezbędny do wytworzenia charakterystycznej "komórkowej" struktury. Wapno wchodzi w reakcję chemiczną ze środkiem porotwórczym, wydziela się wodór, którego miejsce następnie zajmuje powietrze. Poza tym wapno w betonie komórkowym H+H wytwarza zasadowe środowisko chemiczne, a takie środowisko nie sprzyja rozwojowi większości drobnoustrojów. Dodatkowo produkty przemiany materii w przeważającej ilości organizmów żywych mają odczyn kwaśny i w kontakcie ze składnikami betonu komórkowego H+H ulegają zobojętnieniu. Konkurencyjne dla betonu komórkowego materiały nie mają w swoim składzie działającego tak pozytywnie wapna.

Badania betonu komórkowego na podatność występowania na nim pleśni i bakterii przeprowadzone przy symulacji niekorzystnego, wilgotnego klimatu tropikalnego (temp. od +25 do +30˚C, wilgotność względna powietrza od 95 do 98%) potwierdziły, że nawet w takich warunkach beton komórkowy jest całkowicie odporny na bakterie, pleśnie, grzyby.

Właściwości "antygrzybowych” betonu komórkowego nie zmienia rodzaj izolacji termicznej. Izolacja termiczna wpływa natomiast na wilgotność ściany. Ze ściany zaizolowanej styropianem wilgoć odparowywuje dłużej, ponieważ może to zrobić tylko w jednym kierunku - do wnętrza budynku. Ściana pokryta materiałem o niskim oporze dyfuzyjnym (opór stawiany parze wodnej), np. wełną mineralną, oddaje nadmiar wilgoci w każdym kierunku, więc wysycha szybciej.

źródło: H+H