Pomysł na zielony dom

Pomysł na zielony dom

Dach został rozwiązany w ten sposób, aby można było na niego wejść, zwiększając tym samym perspektywę widokową na jezioro oraz zejść na drugą stronę domu poprzez zielony taras aż do atrium. Dom w założeniu jest otwarty i zintegrowany z otoczeniem. Po otwarciu przeszkleń zatracona zostaje bariera pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Przesuwne przeszklenia po dwóch stronach salonu otwierają widok z atrium na jezioro.

Autorem projektu zielonego domu na Warmii w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora jest pracownia Mobius Architekci. Dom został wpisany w naturalny spadek terenu na trzy hektarowej działce ze wspaniałym widokiem na jezioro. Dom od strony wjazdu jest mało widoczny ze względu na dach, który pokryty zielenią wkomponowuje się w przestrzeń terenu.

Zielony dom jest piętrowy o powierzchni 440 m2, ale poprzez rozwiązanie przestrzenne - przesunięcie dachu dwuspadowego, pod którym zlokalizowana jest część nocna w stosunku do parteru części dziennej sprawia wrażenie dużo większego domu oraz pozwala bezpośrednio obcować z architekturą nie oddalając się od niej. Wszystkie sypialnie domu skierowane są na widok jeziora , w tym sypialnia główna ma taras widokowy z możliwością zejścia bezpośrednio do atrium w części dziennej.

Na szczytach dachu dwuspadowego zaprojektowana została konstrukcja stalowa z drewnianą elewacją nawiązującą do elementów architektury warmińskiej. Green Line to w założeniu dom wpisujący się w ukształtowanie terenu, otwierający się, otaczający krajobraz oraz kształtujący swoją własną wewnętrzną przestrzeń.

źródło i zdjęcie: label-magazine.com