Najwyższe wymagania, czyli okucia Winkhaus na Kasprowym Wierchu
activPilot Select to okucie uchylno-rozwierane, którego w oknie niemal nie widać. Okucie jest ukryte w luzie wrębowym, co nie tylko wpływa na walory estetyczne, ale i istotnie poprawia jego parametry techniczne. Okna z okuciami Winkhaus activPilot Select są bardzo energooszczędne i szczelne. Zawias nie przerywa uszczelki (jak to się dzieje w przypadku okien z tradycyjnymi zawiasami) i dzięki temu nie tworzy się niekorzystny mostek termiczny. Okucie activPilot Select jest przystosowane do bardzo ciężkich okien - ma nośność nawet do 150 kg.
Te cechy okuć wyniosły produkt "na wyżyny", a mianowicie okna z okuciami Winkhaus zostały zamontowane w najwyżej położonym budynku w Polsce - Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich. Wybrane do projektu aluminiowe okna to tzw. system Superial, wyróżniający się podwyższoną izolacyjnością termiczną.
Podmuchy wiatru na Kasprowym Wierchu mogą osiągać nawet 270 km/h, dlatego projekt wymagał zastosowania szyb najnowszej generacji oraz zaawansowanych technicznie okuć Winkhaus activPilot Select. Okna były wwożone samochodami, kolejką linową, która wozi zwykle turystów, ale na ostatnim odcinku monterzy sami wnosili okna na szczyt…
Stolarka okienna zastosowana w realizacji na Kasprowym Wierchu będzie stylistycznie skomponowana z otaczającą to wyjątkowe miejsce przyrodą. Specjalnie dobrany kolor sosny lakierowanej doskonale współgra z unikatowym pięknem polskich Tatr. Warto zaznaczyć, że pomimo zastosowania aluminium w produkcji okien, dzięki specjalnemu lakierowi będą one wyglądały jak drewniane. Nietypowym pomysłem jest także zastosowanie w projekcie gałki drzwiowej zamiast tradycyjnych klamek. Rozwiązanie jest czysto praktyczne - odwiedzające Kasprowy Wierch niedźwiedzie nie będą miały możliwości otworzenia sobie drzwi. Pracownicy obserwatorium będą także przygotowani na intensywne opady śniegu. W sytuacji, gdy drzwi wyjściowe zostaną zabarykadowane przez grubą warstwę białego puchu, przewidziano możliwość wyjścia przez specjalnie okno w dachu.
Inwestycja w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym jest realizowana przez krakowską firmę OknoPlus, zaś partnerami są czołowi europejscy producenci branży okiennej: firma Winkhaus, Aliplast i Glassolutions, należąca do koncernu Saint Gobain. Producent był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi wyróżnieniami branży stolarki okiennej, między innymi sześć razy z rzędu nagrodą Mistrz Innowacji Winkhaus, nagrodą euro TOPTEN Okna 2015 czy wyróżnieniem Lider Nowych Technologii.
źródło i zdjęcie: Winkhaus