Okno z szerokim widokiem
Na czym polega różnica między oknem z ruchomym słupkiem a tradycyjną konstrukcją?
Słupek stały umieszczony pomiędzy dwoma skrzydłami okna jest elementem nieruchomym - gdy otworzymy obie części okna, pośrodku zostaje pionowy profil dzielący. Natomiast w wersji ze słupkiem ruchomym, przy otwartym oknie, znika również słupek, ponieważ jest on trwale połączony z jedną z ram skrzydła.
W przypadku okna wybór konstrukcji to w dużej mierze kwestia estetyki - jeżeli chcemy mieć szeroki, niczym nie zakłócony widok, to wybieramy słupek ruchomy. Inaczej jest w drzwiach balkonowych. Tu nie tylko chodzi o widok, ale i funkcjonalność. Kiedy otworzymy oba skrzydła balkonu, powstaje szerokie, wygodne wyjście. To ułatwia przechodzenie, ale i w razie potrzeby noszenie np. mebli balkonowych.
Okna z ruchomym słupkiem mają opinię mniej szczelnych i mniej odpornych na włamanie, ponieważ nie mają stabilnego elementu pionowego. Jednak dzięki odpowiednim rozwiązaniom okuciowym, można wyprodukować okna z ruchomym słupkiem, mające nawet 2 klasę odporności na włamanie.
Stosuje się trzy rozwiązania:
- Okucie na dwie klamki z przekładnią schowaną w skrzydle. Pozwala wygodnie obsługiwać okno klamką przy zachowaniu kolejności otwierania: najpierw skrzydło czynne, później bierne.
- Przekładnia z dźwigienką otwierającą skrzydło bierne - rozwiązanie tradycyjne
- Przekładnia Winkhaus z dźwigienką na przycisk - rozwiązanie komfortowe, nowoczesne i estetyczne
W rozwiązaniach 2 i 3 z oferty firmy Winkhaus do przekładni przyspawane są stalowe zaczepy, które zwiększają bezpieczeństwo ryglowania na ruchomym słupku. W przekładni Winkhaus z dźwigienką na przycisk można zastosować tzw. zasuwnicę D-6, która zapewnia idealnie symetryczne położenie klamki na środku ruchomego słupka. Stosuje się ją zwłaszcza do modnych ostatnio wąskich profili.
Okno z zasuwnicą D-6, która umożliwia zamocowanie klamki dokładnie pośrodku ruchomego słupka
Dźwignia z przyciskiem do otwierania skrzydła biernego w oknach z ruchomym słupkiem
Co istotne, do drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem można stosować elementy dodatkowe, jak np. zatrzask balkonowy, podnośnik skrzydła, wielostopniowy uchył, mikrowentylacja, hamulec okienny, a także niski próg.
źródło i zdjęcia: Winkhaus