Wiosna - czas remontów

Wiosna - czas remontów

Wiosenny okres warto wykorzystać do przeprowadzenia ważnych prac renowacyjno-budowlanych. Od lat najbardziej opłacalną robotą budowlaną poprawiającą komfort życia mieszkańców oraz wygląd budynku mieszkalnego jest popularna termomodernizacja. Ocieplenie ścian budynku może przynieść inwestorowi nawet kilka tysięcy złotych oszczędności w jednym sezonie.

Wiosna to znakomity okres na wykonanie niezbędnych prac porządkowo-remontowych. Jeśli  planujesz tylko porządki czy drobną pracę remontową, jak np. pomalowanie pokoju dziecka, czy łazienki do działania możesz przystąpić z marszu. Jeśli jednak chcesz wykonać większą robotę budowlaną jak malowanie wszystkich pomieszczeń domu czy ocieplenie ścian budynku, warto wszystko dobrze zaplanować. Wiosna to czas kiedy należy ustalić termin prac z solidną ekipą budowlaną, później może pojawić się problem ze znalezieniem czasu, ze względu na pełnie sezonu remontowo-budowlanego.

Planujesz - wygrywasz czas i pieniądze

Eksperci od lat powtarzają - planowanie to podstawa udanego remontu. Jedną z najważniejszych kwestii przed przystąpieniem do prac remontowo-budowlanych jest określenie ich zakresu. Niestety nawet wielu doświadczonych wykonawców często pomija ten etap, następnie musi "improwizować", co prowadzi do bałaganu, wydłużenia prac, a często niepotrzebnie zwiększa koszty. Typowy remont domu czy mieszkania związany jest z takimi pracami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć, jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy termomodernizacja. Przed każdym remontem warto więc zrobić na własny użytek harmonogram prac, który je systematyzuje i zapewni ich zakończenie w terminie. Przygotowując grafik warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

Przeczytaj także: Ile kosztuje remont łazienki?

Ilość i jakość materiałów budowlanych

Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu czy mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości izolatora do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Niektórzy producenci na swoich stronach udostępniają bezpłatne e-narzędzia i specjalne kalkulatory, które w szybki sposób pomagają obliczyć i wybrać ilość potrzebnego materiału oraz jego parametry.

Nowoczesne e-narzędzia udostępnione na naszej firmowej www.termoorganika.pl powodują, że zaplanowanie  ocieplenia domu nigdy nie było tak łatwe i przyjemne jak obecnie, tłumaczy Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. Intuicyjne programy nie tylko oszczędzą Twój czas i pozwolą dokładnie obliczyć odpowiadający twoim wymaganiom współczynnik przenikania ciepła U, ale również pomogą wybrać grubość i rodzaj izolatora, a także optymalny gatunek oraz kolor tynku na elewację.
Warto pamiętać, aby kupując materiały budowlane wybierać produkty markowe, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje jedynie Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy materiał budowlany, który chcemy kupić posiada wyżej wymienione certyfikaty.

Skomplikowane prace lepiej powierzyć fachowcom

Jeśli mamy już harmonogram, ustalony zakres prac oraz wybrane materiały, czeka nas decyzja czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie czy też skorzystamy z ekipy remontowej. Mimo, że niektórzy z nas "znają się na wszystkim", to lepiej gdy bardziej skomplikowane prace, szczególnie te wymagające wiedzy oraz doświadczenia, powierzone zostały profesjonalistom. Jak ich znaleźć?

Najlepiej korzystać z rekomendacji członków rodziny oraz przyjaciół. Jeśli ta metoda nie pomoże nam znaleźć ekipy, możemy skorzystać z ogłoszeń w branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić. I pamiętajmy o dokładnym sformułowaniu umowy z wykonawcą. No i nie czekaj działaj, bo znów Cię zaskoczy zima.

źródło i zdjęcie: Termo Organika