Energooszczędność a silikaty

Energooszczędność a silikaty

Inwestorzy często zastanawiają się, jak zmniejszyć zużycie energii w budynku i jak ochronić sie przed hałasem. Dlatego tak ważne są aspekty dotyczące energooszczędności oraz izolacyjności akustycznej w odniesieniu do ścian wapienno-piaskowych. Co zyskamy decydując się na ściany silikatowe?

Jak bezwładność cieplna konstrukcji wpływa na energooszczędność domu?

Piotr Harassek, ekspert Stowarzyszenia "Białe murowanie"

Bezwładność cieplna ścian jest istotnym parametrem wpływającym na komfort i koszty użytkowania. Właściwość tę można przedstawić w formie kilku parametrów, m.in. czasu oddawania ciepła oraz przesunięcia fazowego.

Czas oddawania ciepła określa jak szybko przegroda ulega wychłodzeniu. Im czas wychładzania jest dłuższy, tym łagodniej (wolniej) spada temperatura wewnątrz budynku, np. w momencie wyłączenia ogrzewania. Pozwala to na bardziej oszczędne korzystanie z systemów grzewczych, które mogą okresowo się wyłączać nie powodując jednocześnie szybkiego wychłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu przy ponownym uruchomieniu grzania temperatura docelowa zostanie osiągnięta szybciej i mniejszym nakładem energii.

Przesunięcie fazowe określa po jakim czasie wzrost temperatury na zewnątrz będzie odczuwalny w budynku. Ma to znaczenie przede wszystkim latem, kiedy promieniowanie słoneczne nagrzewa elewację często do temperatur powyżej 50°C. Przegrody charakteryzujące się dużą bezwładnością termiczną tłumią amplitudę temperatur oraz powodują, że powietrze wewnątrz budynku uzyskuje najwyższą temperaturę z opóźnieniem ok. 8-10 godzin. Wówczas pomieszczenia można znacznie łatwiej wentylować, ponieważ na zewnątrz temperatura nie jest już tak wysoka. Zjawisko ogranicza przede wszystkim zużycie energii do chłodzenia. W tym kontekście, ściany silikatowe stanowią bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na swoją masywność, a co za tym idzie wysoką pojemność cieplną i bezwładność termiczną.

Ekonomiczność rozwiązań energooszczędnych/pasywnych. Jakie korzyści zyskuje inwestor?

Piotr Harassek, ekspert Stowarzyszenia "Białe murowanie"

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań, w tym wykorzystując ściany o dużej bezwładności cieplnej, istnieje możliwość znacznie oszczędniejszego wykorzystania systemów grzewczych i chłodzenia (klimatyzacji). Długi czas oddawania ciepła powoduje, że ogrzewanie może działać tylko wtedy kiedy jest potrzebne, ponieważ cały budynek wychładza się bardzo powoli w momencie odłączenia systemu grzewczego. Inwestor oszczędza zatem zużywając mniej energii w krótszym czasie na ogrzanie powietrza do oczekiwanej temperatury.

Latem masywna konstrukcja przegród sprawia, że konieczność chłodzenia jest ograniczona. Warto przy tym podkreślić, że koszty klimatyzowania pomieszczeń mogą być znacznie wyższe niż ich ogrzewania.

Jak wygląda energooszczędna/pasywna ściana z silikatów? Przykłady

Piotr Harassek, ekspert Stowarzyszenia "Białe murowanie"

W budynkach pasywnych od ścian zewnętrznych oczekuje się bardzo wysokiej izolacyjności termicznej, a zarazem bezwładności cieplnej. Częstym rozwiązaniem są więc ściany z bloków silikatowych ocieplone grubą warstwą izolacji. Dzięki zastosowaniu wytrzymałego silikatu, mur może mieć grubość ok. 15-18 cm, znacznie mniej niż zazwyczaj stosowane bloczki i pustaki o grubości 24-25 cm. Daje to dodatkową przestrzeń na izolację termiczną, która w budynkach pasywnych często musi mieć grubość nawet 30 cm.

Częstym rozwiązaniem w budynkach energooszczędnych jest umieszczenie dużych przeszkleń w elewacji południowej i/lub zachodniej. Promieniowaniu słoneczne stanowi wówczas dodatkowe źródło energii cieplnej, szczególnie zimą. W okresie letnim konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniego bufora, pochłaniającego nadmiar energii, aby nie prowadzić do przegrzania wnętrza. Takim buforem bardzo często są grube i masywne ściany silikatowe umieszczone w pomieszczeniu narażonym na przegrzanie. W wielu przypadkach mury te umiejscowione są w taki sposób, że promieniowanie słoneczne pada przez szklenie bezpośrednio na ich powierzchnię.

źródło i zdjęcie: Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych "Białe murowanie"