Dom energooszczędny znaczy ekologiczny
Budowa domu jest inwestycją, która na lata zmienia nie tylko życie właścicieli, ale również okoliczny krajobraz, nieodwracalnie go przekształcając. Warto pamiętać, że dbałość o środowisko to zarówno wykorzystanie materiałów budowlanych powstałych na bazie naturalnych surowców, jak i stosowanie odnawialnych źródeł energii. To także świadomość, że sposób, w jaki korzystamy z energii w domu wpływa na środowisko. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiedzialne i świadome budowanie z użyciem odpowiednich materiałów, nieprzynoszących szkody otoczeniu.
Dla aż 99% ankietowanych energooszczędność domu jest niezwykle istotną cechą. Jest ona osiągana dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i systemów grzewczych, pozwalających na produkcję energii przez budynek oraz umożliwiających redukcję strat ciepła. Minimalizację zużycia energii dodatkowo wspomaga zastosowanie rozwiązań i materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Doskonałym przykładem są ceramiczne ściany z pustaków Porotherm T Dryfix, wypełnionych naturalną wełną mineralną, która została w badaniu Kantar Millward Brown uznana za najbardziej ekologiczny z materiałów dociepleniowych. Materiały ceramiczne Wienerberger składają się z organicznych surowców, jak glina, piasek, woda i trociny, a produkowane są w nowoczesnych zakładach z zastosowaniem technologii pozwalających na zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych. Doskonałe właściwości akumulacyjne i termoizolacyjne gotowych produktów ceramicznych wspomagają proces odzyskiwania energii cieplnej w gotowym domu, a tym samym pozwalają redukować koszty ogrzewania.
Przy projektowaniu budynku energooszczędnego warto skonsultować założenia ze specjalistami w tej dziedzinie. Instytucje, takie jak NAPE, kładą nacisk na wysoki komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji, jednocześnie zwracając uwagę na kwestie wentylacji i chłodzenia oraz sprawdzając instalacje wspomagające, np. fotowoltaiczne. Ponadto coraz więcej inwestorów indywidualnych decyduje się na audyt energetyczny budynku mieszkalnego, który potwierdza, czy dany budynek może być nazywany energoefektywnym, czy też nie.
źródło i zdjęcie: Wienerberger