Najważniejsze cechy okien dachowych. Co warto wiedzieć, by dobrze wybrać

Najważniejsze cechy okien dachowych. Co warto wiedzieć, by dobrze wybrać

Energooszczędność, sposób otwierania, wentylacja czy ochrona przed hałasem - to jedne z  najważniejszych cech okien dachowych, na jakie należy zwróć uwagę przy ich wyborze.

Energooszczędność okien

Inwestując w dobre okna, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich energooszczędność. Ten parametr jest najważniejszy jeśli chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie mieszkania pod skosem. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsze okno. Na przykład  okna drewniane VELUX GLL Standard Plus oraz drewniano-poliuretanowe GLU Standard Plus z energooszczędnym pakietem trzyszybowym mają współczynnik 1,1 W/(m2K). Co to oznacza?

Przepisy techniczne obowiązujące od stycznia 2017 r. określają, że dla okien dachowych współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2K), a od 2021 r. będzie to 1,1 W/(m2K). Czyli już teraz można kupić okna o współczynniku, który będzie obowiązywał za kilka lat. Gdzie sprawdzić jaki współczynnik Uw ma wybrane przez nas okno? Takie informacje muszą być zawarte w katalogach produktowych, ofertach handlowych i każdy sprzedawca ma obowiązek posiadania i udostępniania klientom dokumentu potwierdzającego deklarację właściwości użytkowych okien.

Sposób otwierania okna

Wybieramy go biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej jest zamontowane okno. Jeżeli dolna krawędź okna znajduje się od 80 do 130 cm nad podłogą, możemy wybrać górny system otwierania. Wtedy pod oknem można ustawić meble, takie jak biurko czy komoda. Klamka u góry to także dobre rozwiązanie do pokoi dziecięcych, chroniące przed samodzielnym otwieraniem okien przez najmłodszych. Natomiast dolne otwieranie stosuje się tam, gdzie ścianka kolankowa jest wysoka, czyli ma od 130 do 150 cm. By takie okna wygodnie obsługiwać, nie należy stawiać pod nimi mebli utrudniających dostęp.

Udogodnieniem jest zdalne sterowanie oknami dachowymi, a także programowanie ich pracy. Takie możliwości daje system VELUX INTEGRA, korzystający z zasilania elektrycznego lub solarnego. Za pomocą panelu dotykowego otwiera się i zamyka okna niezależnie od tego na jakiej są wysokości. Można też programować ich pracę, włącznie z tym, że będą otwierać się o określonej godzinie, by przewietrzyć pomieszczenie. Na pilocie, którym możemy obsługiwać aż 200 produktów jednocześnie, są fabrycznie zainstalowane programy gotowe do użycia.

Wentylacja okien

Wybierając okna na poddasze, zwracajmy uwagę czy dany model ma wentylację. Na przykład wszystkie okna VELUX mają klapę wentylacyjną, która zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Udogodnieniem jest wbudowany filtr wymienny, zatrzymujący kurz i owady.

Bardziej zaawansowanym systemem jest naokienna wentylacja z rekuperatorem, odzyskującym ciepło. Moduł wentylacji VELUX odzyskuje ponad 75% ciepła z powietrza wylotowego. Dzięki takiej wentylacji można przewietrzyć pomieszczenia bez ich wychładzania i przeciągów, niezależnie od pory dnia i temperatury na zewnątrz. By uzyskać optymalny komfort, można ręcznie wyregulować przepływ powietrza.

 

 

Izolacja akustyczna okien

Jeżeli zależy nam na ciszy, szczególnie w sypialniach czy pokojach dziecięcych, wybierajmy okna wyciszające. Na przykład okna VELUX z pakietem wyciszającym deszcz mają oblachowanie pokryte folią wyciszającą oraz szczelną konstrukcję z dodatkowymi uszczelkami przyszybowym ościeżnicy i skrzydła. Okno z takim pakietem redukuje odgłosy deszczu aż o 7 dB, więc gwarantuje, że na poddaszu będzie cicho nawet podczas ulewy. Energooszczędna bezpieczna szyba dodatkowo tłumi hałas z zewnątrz. W pakiecie szybowym są grubsze tafle szkła, przestrzeń międzyszybowa jest wypełniona kryptonem, a to daje dobre parametry izolacyjne. Dodatkowo okna z pakietem wyciszającym deszcz dobrze chronią przed stratami ciepła - ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,3 W/(m2K).

Wygodne mycie, czyli obracane skrzydło

Warto zwrócić uwagę jak wygląda możliwość wygodnego mycia szyb z obu stron. Najlepiej jeżeli można obrócić skrzydło o 180° i zablokować zasuwką, jak to jest w oknach klapowo-obrotowych VELUX. Dzięki temu obiema rękami można czyścić okno. Dobrze jeśli filtr powietrza zamontowany w klapie wentylacyjnej można wymontować i umyć.

źródło i zdjęcia: Velux