Izolacja akustyczna stropów międzypiętrowych

Izolacja akustyczna stropów międzypiętrowych

Nadając nową funkcję pomieszczeniom poddasza, trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej izolacji akustycznej - zwłaszcza na stropach. Inaczej trudno będzie zapewnić właściwy komfort życia w zmodernizowanym budynku.

Szczególnie uciążliwe są tzw. dźwięki uderzeniowe, czyli odgłosy kroków, odbijanej piłki, turlających się klocków itd. Przy otwartych klatkach schodowych lub pomieszczeniach o wysokości 2 kondygnacji nieprzyjemne mogą być również dźwięki powietrzne (głośno słuchana muzyka, prowadzone rozmowy).

Izolacja akustyczna stropu betonowego

Warto więc pomyśleć o prawidłowej izoloacji akustycznej. Standardowo należy wykonać podłogę pływającą. Tworzą ją płyty wełny mineralnej (grubości 4 cm i gęstości 80 kg/m3) lub styropianu elastycznego (grubości 3,3 cm) precyzyjnie odizolowane od ścian i elementów konstrukcyjnych za pomocą taśmy brzegowej z pianki polietylenowej grubości 1 cm.

Podkład pod posadzki zwykle wykonuje się z dwóch sklejonych ze sobą warstw sklejki lub płyt OSB o łącznej grubości przynajmniej 3 cm. Czasami stosuje się szlichtę cementową o grubości 4?7 cm, ale to zwykle prowadzi do niepotrzebnego obciążenia stropu i wprowadzenia dodatkowych przerw technologicznych (wiązanie i wysychanie podkładu).

Rozwiązanie to jest skuteczne na ciężkich stropach żelbetowych, ceglanych i gęstożebrowych. Jednak jest niewystarczające na lekkich stropach drewnianych. W takim przypadku konieczne jest jeszcze ułożenie przynajmniej 10-cm warstwy wełny mineralnej pomiędzy belkami stropowymi oraz zastosowanie sufitu podwieszonego. Wskazana jest dodatkowa warstwa izolacji akustycznej pomiędzy sufitem a belkami nośnymi stropu. Sufit również musi być oddylatowany od ścian za pomocą taśmy brzegowej.

 

Izolacja akustyczna stropu drewnianego

 

opr.: Redakcja
zdjęcie: www.knaufblog.pl