Pellet - ekologiczne i ekonomiczne paliwo opałowe

Pellet - ekologiczne i ekonomiczne paliwo opałowe

Pellet to paliwo przyszłości - stanowi obecnie jedną z najbardziej ekologicznych alternatyw dla paliw produkowanych na bazie węgla. Nie powinno więc dziwić, że z pelletu korzystają masowo mieszkańcy zarówno naszego kraju, jak i Europy Zachodniej. Pellet spełnia wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane normy Unii Europejskiej, w zakresie dopuszczalnej emisji gazów i pyłów szkodliwych dla środowiska naturalnego. Dlatego spalanie pelletu nie wywołuje niemal żadnego szkodliwego wpływu na środowisko. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze parametry pelletu oraz podpowiemy, jak rozpoznać pellet dobrej jakości.

Pellet - parametry cieplne oraz normy ekologiczne

Pellet charakteryzuje się wartością opałową w przedziale 14-18 MJ/kg. Jej dokładna wartość zależy od jakości pelletu - w tym od użytych do jego produkcji materiałów. Najbardziej zaawansowane kotły osiągają sprawność do 95% przy spalaniu pelletu.

W czasie spalania dochodzi do emisji minimalnej ilości substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Mowa przede wszystkim o pyłach, tlenkach azotu i siarki, które w takich ilościach nie powodują żadnej realnej szkody. Czyni to pellet jednym z najbardziej ekologicznych paliw spośród wszystkich dostępnych na polskim rynku.

Pellet odznacza się także niskim poziomem wilgotności (woda stanowi znacznie poniżej 10 procent masy paliwa) oraz niewielką ilością powstającego popiołu. Ten ostatni produkowany jest w ilości ok. 5 kilogramów na tonę paliwa.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

Pellet pelletowi nierówny - stwierdzenie to nie będzie wielkim zaskoczeniem dla każdego, kto miał okazję samodzielnie wybierać rodzaj stosowanego paliwa opałowego. Również w przypadku pelletu natknąć się możemy na ten lepszej, jak i gorszej jakości. Szczególnie że niektórzy nieuczciwi producenci pelletu stosują różnego rodzaju, niekoniecznie ekologiczne, dodatki i "ulepszacze". Jak uchronić się przed ich oszustwem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podstawowe właściwości fizyczne pelletu. Do takich należy rozmiar, kolor oraz zapach granulek tworzących pellet. W paliwie dobrej jakości, ich kształt powinien być stosunkowo zunimorfizowany - i mieć około 4 cm długości i 8 mm średnicy.

Kolor pelletu może być różny i zależy przede wszystkim od użytego w jego produkcji rodzaju biomasy - drewna, trocin, ścinek. Pellet dobrej jakości powinien jednak charakteryzować się identycznym kolorem wszystkich granulków oraz ich lekko słomkowym zapachem. Jeśli w woni wyczuwamy obecność klejów lub środków chemicznych - wówczas możemy mieć do czynienia z pelletem podrabianym. Pellet prawdziwy jest bowiem produkowany bez użycia żadnych środków zlepiających.

Gdzie kupować pellet?

Chcąc uniknąć zakupu pelletu podrabianego, warto korzystać z dostawców zaufanych, cieszących się uznaniem konsumentów. Do takich należy Pellet Robin, oferujący dostawy pelletu na terenie niemal całego kraju. Niedawno, Pellet Robin uruchomił dystrybucję w obrębie centralnej Polski - w tym na obszarze województw mazowieckiego i łódzkiego. Mieszkańcy takich miejscowości jak Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów czy Kutno, korzystają z powodzeniem z Pelletu Robin, zarówno w ogrzewaniu własnych miejsc zamieszkania, jak i budynków użyteczności publicznej.