Odpowiedni wybór dekarzy, czyli pokrycie dachowe na lata
Odpowiedni wybór dekarzy, czyli pokrycie dachowe na lata
W przypadku budowy domu, wybranie fachowej ekipy dekarskiej jest co najmniej tak samo ważne, jak dobry projekt i jakościowe materiały. Jak znaleźć więc odpowiednich wykonawców?

Planując budowę, szukamy ciekawego, a przy tym funkcjonalnego projektu. Kładziemy nacisk na najlepsze materiały, bo dom to przecież inwestycja na pokolenia. Jednak by te dwa elementy w przyszłości przełożyły się na rzeczywiste bezpieczeństwo i komfort mieszkania, trzeba również zadbać o odpowiednie ich połączenie, czyli staranne wykonawstwo.

Według Ryszarda Homana, z firmy Röben Polska, fachowy dekarz to klucz do trwałego, nie wymagającego napraw i długowiecznego dachu. Jeśli nie pomyślimy o tym przed rozpoczęciem prac, konsekwencje mogą być różne - od wydatków poniesionych na drobne poprawki, przez olbrzymie koszty wymiany całego pokrycia dachowego na nowe, po tragedię w postaci katastrofy budowlanej. Jedno jest pewne - skutki złego wyboru wykonawców będą dla nas bolesne, trzeba więc zrobić wszystko, żeby tego uniknąć. A możemy zrobić dużo.

Poszukiwania ekipy dekarskiej

Coraz popularniejsze jest przeglądanie ofert w internecie lub w książkowych bazach firm. Można też zwrócić się o pomoc do cechów rzemiosł lub stowarzyszeń dekarskich. Ze względu na brak kwalifikacji, wielu wykonawców przyciąga klientów niskimi cenami i obietnicami bez pokrycia. Niestety wiele osób daje się skusić wizją mniejszych wydatków, za co w konsekwencji płacą wysoką cenę. Wybór dekarzy nie może być podyktowany wyłącznie kosztami.

Weryfikacja ekipy dekarskiej

Jak zatem skutecznie sprawdzić, czy ekipa dekarzy zna się na swoim fachu? Są trzy elementy, które pomogą zorientować się w ich kwalifikacjach: zrealizowane inwestycje, przynależność do organizacji zawodowych oraz dyplomy, certyfikaty szkoleniowe czy ewentualne nagrody.

Warto zapytać o doświadczenie i poprzednie budowy. Oczywiście wszystkie prace muszą być udokumentowane, wtedy można takie inwestycje sprawdzić. Ważnym wyznacznikiem kwalifikacji jest również przynależność do organizacji zrzeszających dekarzy. Istnieją różne regionalne i ogólnopolskie stowarzyszenia dekarzy oraz cieśli. Aby stać się ich członkiem, trzeba spełnić określone warunki - wykonać daną liczbę dachów, mieć dyplom mistrzowski i być ubezpieczonym.

Dekarz zrzeszony w stowarzyszeniu musi posiadać odpowiednie, udokumentowane kwalifikacje. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia - z obawy przed ryzykiem i kosztami, ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje jego umiejętności. Dlatego wybierając dekarzy, warto zapytać, czy firma jest ubezpieczona i co takie ubezpieczenie obejmuje.

Innym potwierdzeniem przygotowania dekarskiego jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego, co inwestor może sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej. W wielu krajach wyłącznie dyplom mistrza przyznany przez Izbę Rzemieślniczą uprawnia do wykonywania zawodów takich jak dekarz, blacharz i cieśla. W Polsce jeszcze nie wprowadzono podobnych przepisów (obowiązywały w okresie międzywojennym, podobną ustawę uchwalił sejm poprzedniej kadencji, ale została odrzucona przez senat), więc ciężar wynajęcia ekipy dekarskiej z odpowiednią wiedzą spoczywa na inwestorze. Ponieważ wykształcenie kosztuje, firmy zatrudniające fachowców mogą nie być najtańsze na rynku, ale tylko długie i poparte praktyką przygotowanie do pracy daje gwarancję poprawnego wykonania pokrycia dachowego.

Podpisanie umowy

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy. Wprawdzie ustne porozumienie też jest obowiązujące, ale przy ewentualnych sporach ciężko udowodnić jego ustalenia w sądzie. Dlatego najlepiej spisać umowę z ekipą dekarską. Jest to pewniejsza podstawa do wpłacenia zaliczki, ewentualnych reklamacji czy jakichkolwiek innych roszczeń wobec dekarzy.

Umowa powinna jasno określać zakres prac związanych z wykonaniem pokrycia dachowego i całkowity koszt usługi, ponieważ zdarza się, że firmy podają inwestorom na wstępie atrakcyjnie niską cenę, ale w trakcie prac okazuje się, że obejmowała ona tylko niektóre elementy usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie ceny ryczałtowej za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy, potwierdzone odpowiednimi zapisami.
Doświadczeni dekarze twierdzą, że to właśnie dach jest tą częścią domu, gdzie popełnia się najwięcej błędów wykonawczych. Dlatego komplet dokumentacji jest bardzo istotny, a wręcz niezbędny w razie konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

Wyposażenie ekipy dekarskiej

Jeszcze przed rozpoczęciem prac zwiazanych z pokryciem dachowym warto zwrócić uwagę na to, jak wyposażony jest dekarz. Oprócz wiedzy, która jest niewątpliwie najważniejsza, narzędzia są drugim sposobem zweryfikowania stopnia przygotowania dekarza. Dobry dekarz powinien dysponować narzędziami tradycyjnymi, elektronarzędziami, sprzętem do transportu dachówek na dach (np. wyciągiem lub windą) oraz rusztowaniem.

Rusztowanie nie jest konieczne do prac dekarskich, ale jest zdecydowanie zalecane. Przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo osób pracujących na dachu, a także znajdujących się w pobliżu, gdy np. coś spadnie. Co więcej, ustawienie rusztowania znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie okapu czy zamontowanie rynny. Inny potrzebny sprzęt to: wyciąg, winda lub dźwig do transportu dachówki, narzędzia tradycyjne, takie jak miarki, ołówki czy nożyce do blachy, a także elektronarzędzia, m.in. do cięcia dachówek. Sprzęt nie jest jedynym wyznacznikiem kwalifikacji, ale niewątpliwie stanowi istotną wskazówkę, że firma ceni jakość wykonania i ma już doświadczenie w pracy na dachu.

Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy wszystko jest poprawnie wykonane, inwestor może zwrócić się np. do zrzeszenia dekarzy z prośbą o wydanie opinii. Taka ekspertyza to wydatek, który się opłaca, ponieważ zapewni nam spokój, a jeśli zajdzie taka potrzeba, umożliwi szybkie wyeliminowanie błędów wykonawczych.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Röben