Okna i drzwi szyte na wymiar

Okna i drzwi szyte na wymiar

Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów. Czasami bowiem z pozoru drobne niedopatrzenia niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dobrym tego przykładem są niewłaściwe wymiary okien czy drzwi w stosunku do przygotowanych na nie otworów.

Jakie powinny być te wymiary, a także z czego mogą wynikać ewentualne rozbieżności oraz problemy z dopasowaniem stolarki wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Przyjmuje się, że okna czy drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów przeznaczonych na nie otworów, czyli od 1,5 do 2 cm z każdej strony. Powstały w ten sposób luz montażowy umożliwia prawidłowe osadzenie drzwi czy okien, zapewnia stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie. Zdarzają się niestety przypadki, kiedy luz montażowy wynosi nawet 8 cm z każdej strony. Taka jego wielkość jest niedopuszczalna i świadczy o złych wymiarach okna.

Przyczyn popełnienia tego błędu jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwoli nam to uniknąć tego podobnych sytuacji we własnym domu. Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu '0". Na etapie zamawiania stolarki i pomiaru należy wskazać, o ile zmieni się ostateczna wysokość otworu w wyniku kolejnych wylewek, ociepleń, okładzin, dzięki czemu fachowcy będą mogli idealnie obliczyć wielkość luzu montażowego dla okien i drzwi.

Inną przyczyną niedopasowania stolarki do przygotowanego otworu jest wybór przez nas okna tzw. "typowego". Jeśli producent oferuje takie okna po niższej cenie, to handlowcy i mierzący otwory często mają tendencję do proponowania ich inwestorom. Powodem takiej sytuacji jest obawa, że inwestor nie zaakceptuje wyższej ceny okna o idealnych dla niego wymiarach, a sama oferta będzie "niekonkurencyjna". Handlowcowi zdarza się zapomnieć o konsekwencjach błędnego montażu i ewentualnych kosztach dodatkowych związanych z rozkuwaniem ścian lub dodatkowym "docieplaniem" budynku, co jest niezmiernie ważne w przypadku domu energooszczędnego.

Skutkuje to zakupem za dużych bądź za małych okien. Przy wyborze okien i drzwi do swojego wymarzonego domu warto zasięgnąć porady specjalistów. Zyska się wówczas pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Prawidłowy montaż stolarki gwarantuje, że okna i drzwi będą szczelne i stabilne. Warto zatem tej kwestii poświęcić wiele uwagi i wziąć sobie do serce cenne rady fachowców.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Oknoplus